Zatańczyć z Amazonką

Marcin Gienieczko
Wyd. Novae Res
, 2021

Zatańczyć z Amazonką, czyli jak zrealizowałem wielki triathlon przez Amerykę Południową to opowieść o ekstremalnych przeżyciach autora w czasie organizacji i realizacji wyprawy, o wielkim triathlonie i pierwszym w historii przepłynięciu Amazonki w canoe na dystansie 5980 kilometrów. 

Zatańczyć z Amazonką to także gorzka opowieść o zmaganiach ze środowiskiem podróżniczym. Zatańczyć z Amazonką to zapis niezwykłej walki o prawdę i sportowy sukces autora.

Książkę można by zaliczyć do literatury reportażowej, ale jest to raczej kronika, którą autor przygotowywał w czasie swojego spłynięcia Amazonką – najdłuższą rzeką świata. Amazonka zapisała się w historii polskich wypraw podróżniczych wielokrotnie. To właśnie Polak Piotr Chmieliński spłynął kajakiem tą niepokorną rzeką, od jej źródeł do ujścia. Same źródła niejednokrotnie wywoływały niepokoje i kłótnie wśród polskich odkrywców. Nie zmieniło to jednak faktu, że to dzięki nim rzeka wyprzedziła uważany za najdłuższy Nil.

Zmagania Gienieczki z nurtem rzeki i trudnym klimatem Amazonii oraz plemionami zamieszkującymi te rejony świata stanowią content kroniki. Autor jednak wylewa wiadro goryczy na środowisko podróżnicze w Polsce. Czy on jeden? Czy taka sytuacja powinna mieć miejsce? Czy Polacy zawsze muszą ze sobą walczyć, a nie rywalizować? Autor nie jest szalony, ale zdeterminowany i jak sam pisze zmotywowany odniesieniem sukcesu… Sukcesu, który ktoś chciał mu odebrać.

Książka jest ciekawa. To swoiste pokazanie motywacji sportowych, chęci osiągnięcia sukcesu z niechlubnym tłem walki polsko-polskiej, której następstwa zmieniły życie osobiste autora.

Nie jest to pierwsza i z pewnością nie ostatnia książka, której treść wywołuje kontrowersje, ale warto poruszać tematy sporne. Byłoby pięknym, kiedy te częste konflikty byłyby rozwiązywane na “własnym podwórku”.

O autorze:

Podróżnik ekstremalny, sportowiec. Ojciec dwóch synów, Leona i Igora. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Prowadzi wykłady z motywacji sportowej i biznesowej. Za przepłynięcie Amazonki na dystansie 5573 km w canoe otrzymał tytuł Guinness World Records, a jego łódka znalazła się jako dożywotni eksponat w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie. Jak sam stwierdza, jego jednym z większych sukcesów było podwójne, sportowe, solowe przejście Gór Mackenzie w płn. Kanadzie na dystansie 960 km. Za to osiągnięcie otrzymał list gratulacyjny od prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzeja Kraśnickiego. W najdłuższym wyścigu na świecie YUKON 1000 na łódce „Independent Poland”, której nazwa nawiązywała do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zajął II miejsce, przepływając 1600 km w najdzikszym regionie płn. Kanady i Alaski w 7 dni 9 h i 30 min. Przez wiele lat był wolontariuszem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pełnił również funkcję ambasadora Powiatowego Domu Dziecka w Kętrzynie. Wspiera dzieci, przekazując im ważne wartości takie jak: polska flaga, akcenty sportowe, miłość do ojczyzny, patriotyzm, hart ducha. Często organizuje spotkania w szkołach dla młodzieży w całej Polsce. Autor ponad 300 publikacji prasowych w prasie branżowej oraz filmu Pokonać siebie i Zagubiony na Jukonie wyemitowanych przez TVP.

www.gienieczko.pl

www.facebook.com/pages/Marcin-Gienieczko/192576324147090