Wyspy Greckie – przewodnik historyczny
Jarosław Molenda
Wyd. Bellona, 2014
Któż z poszukiwaczy przygód, turystów, globtroterów, odkrywców nie marzył o poznaniu Wysp Greckich? Któż nie czytał mitologii i nie próbował nakreślić historii i legend w miejsca obecne? Jednak historia oparta na mitach nie każdemu wydaje się być prawdziwa, choć w każdym z nich jest trochę prawdy, trochę wyobraźni. Nie łatwo jednak stwierdzić, jak daleko prawdziwe są opisy starych dziejów. Autor książki ukazuje czytelnikowi kontrowersyjne dzieje Hellady. Robi to z wielką znajomością tego regionu świata, mitów, historii, spisując znakomitym piórem to, co nurtuje ludzkość od wieków. W książce Jarosław Molenda skupił się na tych epizodach greckiej historii, które w popularnych opracowaniach są pomijane lub tylko wzmiankowane. W świetle lektury Wysp Greckich, okazuje się, że dzieje Grecji jawią się o wiele ciekawiej, a zwiedzane miejsca przemawiają swoją bogatą przeszłością, także odkrywanymi dziś tajemnicami, np. o Peryklesie, jako pierwszej ofierze wirusa Ebola, najstarszym laptopie świata, Krzysztofie Kolumbie, który urodził się wbrew podaniom właśnie na Chios, czy sekretach długowieczności.
Jarosław Molenda – absolwent filologii klasycznej UAM w Poznaniu, dziennikarz Dookoła Świata, członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, autor wielu książek, jest jednym z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. Molenda to poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający niejednokrotnie dzieje ludzkości. W ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. W 2009 roku uczestniczył w ekspedycji, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Romanem Warszewskim – jako pierwsi Polacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc oraz odnaleźli ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w pobliżu Vista Alegre i Urpipata (Peru). W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”. Dorobek autora to ok. 60 książek i wielu artykułów oraz reportaży. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, historyczną i podróżniczą – jego teksty ukazywały się m.in. na łamach takich pism jak: „Archeologia Żywa”, „Dookoła Świata”, „Focus Historia”, „Globtroter”, „Mówią wieki”, „Voyage”, „Wiedza i Życie”, „Zew Północy”. Autor książek: Poczet Odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej, Tajemnice polskich grobowców, Panama 1671, Tupac Amaru II, Narodziny Atlantydy, Fakty i mity na temat relacji Platona, Rośliny, które zmieniły świat, Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki, Wojny guarańskie 1628-1756, Klątwa złota jezuitów, Ofiary z ludzi cz. I i cz. II i wielu innych.
W 2014 roku minister obrony narodowej uhonorował go brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii.