TREK – Od marzenia do przygody
Mateusz Waligóra
Wyd. Agora, 2017

W zalewie wydawanych ostatnimi czasy książek poradnikowych w stylu „Jak żyć”; „Jak zdobyć fortunę „ czy jak się odkochać, łatwo przeoczyć te, które naprawdę mogą być pomocne i napisane przez w pełni kompetentnych autorów. 

Dlatego z radością należy odnotować ukazanie się książki po prostu potrzebnej autorstwa Mateusza Waligóry pt., „Trek – czyli wszystko o wędrowaniu…”

Autor to znany podróżnik, specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Na ma koncie szereg wspaniałych dokonań podróżniczych, z których trzeba chociażby wymienić: rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na Ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej czy samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii i wiele, wiele innych. Za swoje wyprawy był wyróżniany na największych festiwalach podróżniczych.

Prezentowana książka przedstawia mnóstwo wypróbowanych przez autora wskazówek i patentów ułatwiających przygotowanie i przeprowadzenie własnego wymarzonego trekkingu.  Jak pisze sam autor, „Jeśli marzysz o przeżyciu prawdziwej górskiej przygody, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, ta książka jest dla Ciebie”. Byłoby jednak dużym uproszczeniem stwierdzenie, że książka ta przeznaczona wyłącznie dla nowicjuszy, gdyż także doświadczeni trekkersi znajdą tu wiele cennych, pożytecznych i aktualnych informacji zawartych w trzech głównych rozdziałach pt.” Przed trekkingiem”; „Na trekkingu”; „Ekwipunek”. W tych szczegółowych rozdziałach poradnikowych zawarte jest mnóstwo pożytecznych rad dotyczących m.in. organizacji trekkingu, (dokąd wyruszyć, źródeł informacji, ubezpieczania, bilety lotnicze, struktury dnia na szlaku, nawigacji, bezpieczeństwa, biwakowania, jedzenia i gotowania, higieny oraz szczegółowych rozważań dotyczących ekwipunku. Niejako równolegle części poradnikowej towarzyszą trzy kolejne rozdziały – opowieści, wyróżnione #. Są to: Whiteout na Hadangerviddzie- przejście słynnego płaskowyżu w Norwegi; Najpiękniejsze góry świata (przygody Kordyliera Real w Boliwii) i Najpiękniejsze rzeczy dostaje się za darmo (opowieść o przejściu Salaru de Uyuni).

Jak to często bywa w poradnikach, w których autor chce całościowo i wyczerpująco potraktować bardzo szeroki temat rozdziały poradnikowe są jednak nierówne jak np. ten dotyczący pogody i jej przewidywania – nie wspomniano nic o chmurach orograficznych, które wiele „potrafią” powiedzieć o pogodzie w górach. Również podrozdział „Przeprawy przez rzeki jest potraktowany dosyć ogólnikowo.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana zdjęciami (wiele świetnych) autora. Niestety nie są one podpisane i czytelnik może się jedynie domyślać skąd pochodzą. Wydaje się, że za dużo jest zdjęć typu czysta ilustracja i wypełniacz – dobrych na pokaz slajdów, niewiele jednak wnoszących do zrozumienia przekazywanych treści. Sporo też jest w książce niedopracowanych w sensie graficznym rysunków – niektóre z nich są zbyt duże i bardzo uproszczone np. zajmujący pół strony rysunek krzyża południa nie pokazuje jak odnaleźć południe.

Mimo tych niewielkich mankamentów książka jest ze wszech miar godna polecenia i warto by się z nią zapoznał każdy, kogo samodzielnie ciągnie w świat i szuka prawdziwej przygody.

Wojciech Lewandowski, Warszawa 2017 

Wojciech Lewandowski

Doktor geografii (geoekolog), wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W „cywilu” alpinista i podróżnik, uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir, Góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich. Wszedł m.in. na 16 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach i siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w ukochane Tatry  od których wszystko się zaczęło.  Autor i współautor licznych książek naukowych i popularnonaukowych o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych. Autor programów szkoleniowych i akcji związanych z popularyzacją gór i ochrony środowiska. Instruktor i autor programów w Fundacji  „Człowiek – Ruch – Przyroda”, w Akademickim Klubie Przygody „Terra”. Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …”(który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”) , „Polskie Andy” www.polskieandy.pl  (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011) w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”. Miesiące przygotowań, wędrówki po pustych przestrzeniach Ameryki Południowej i wspinania w Andach, emocji i przeżyć nad i pod chmurami znalazły się w moich  książkach „Wyżej niż kondory – 70 lat później” ,  „Zamknij oczy i pomyśl o Andach” „Przez pustynie na ośnieżone szczyty”  i „ Najdziwniejsze góry świata – Puna de Atacama”  oraz w filmie  pt. „Zamknij oczy i pomyśl o Andach”