Rośliny, które udomowiły człowieka
Jarosław Molenda
Replika, 2015

Tym razem autor zabiera czytelników na wyprawę, której celem jest dotarcie tam, gdzie żyją ludzie praktycznie uzależnieni od jednego gatunku rośliny. Każdy rozdział książki to opowieść o konkretnych przedstawicielach flory.

Związanych z nimi legendach, a także przyziemnych troskach ich „opiekunów”. „Rośliny, które udomowiły człowieka” wyjaśnią między innymi:
– jaki olej ma więcej zalet niż osławiona oliwa
– które drzewo ma korę przypominającą skórę Godzilli
– jak zrobić czekoladę bez kakao
– czy wodą kokosową można zastąpić kroplówkę
– gdzie powstaje najlepszy olejek różany na świecie
– co nazywano szparagami baroku
Przy okazji – bo autor, który jest też odkrywcą prekolumbijskich ruin w Peru nie byłby sobą – zgłębia kilka związanych z omawianymi roślinami zagadek, na przykład to:
– że Kolumb nie urodził się w Genui, ale był handlarzem mastyksu z Chios
– co królik ma wspólnego z kacem
– że Bretończycy mieli swojego „Titanica”.
To dwudziesta książka w dorobku Jarosława Molendy i – przynajmniej zdaniem autora – najlepsza, jaką napisał o podróżach tropem ciekawych roślin. Całość została zilustrowana ponad 200 fotografiami wkomponowanymi w tekst. Wcześniejsze książki o podobnej tematyce to „Rośliny, które zmieniły świat” i „Historia roślin jadalnych”. W styczniu 2016 roku ukaże się „Historia używek i środków halucynogennych”.

Jarosław Molenda jest jedną z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. To poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający dzieje ludzkości z gorsetu tajemnic.

Agata Kosmalska
Redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”

Molenda skrupulatnie odtwarza realia epoki, nie przestając być przy tym interesującym opowiadaczem historii.

Damian Gajda, „Bluszcz” 

Jarosław Molenda – absolwent filologii klasycznej UAM w Poznaniu, dziennikarz Dookoła Świata, członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, autor wielu książek, jest jednym z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. Molenda to poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający niejednokrotnie dzieje ludzkości. W ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. W 2009 roku uczestniczył w ekspedycji, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Romanem Warszewskim – jako pierwsi Polacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc oraz odnaleźli ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w pobliżu Vista Alegre i Urpipata (Peru). W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”. Dorobek autora to ok. 60 książek i wielu artykułów oraz reportaży. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, historyczną i podróżniczą – jego teksty ukazywały się m.in. na łamach takich pism jak: „Archeologia Żywa”, „Dookoła Świata”, „Focus Historia”, „Globtroter”, „Mówią wieki”, „Voyage”, „Wiedza i Życie”, „Zew Północy”. Autor książek: Poczet Odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej, Tajemnice polskich grobowców, Panama 1671, Tupac Amaru II, Narodziny Atlantydy, Fakty i mity na temat relacji Platona, Rośliny, które zmieniły świat, Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki, Wojny guarańskie 1628-1756, Klątwa złota jezuitów, Ofiary z ludzi cz. I i cz. II i wielu innych.

W 2014 roku minister obrony narodowej uhonorował go brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii.