Pół świata moje
Wojciech Giełżyński
Oficyna Wydawnicza Volumen, 2012

Dziennikarz czasopisma Dookoła Świata… i Polski, dookoła historii i faktów, ciekawych ludzi i przeżytych przygód przygotował nam dzieło powstałe na podstawie zapisków z dziesiątek lat, przepełnione grozą i świetnym poczuciem humoru. Kto inny, jak nie Wojciech Giełżyński, reporter, pisarz, podróżnik, korespondent wojenny, mógłby tak mocno wprowadzić czytelnika w niecodzienne doznania i wprowadzić go w bezgraniczną otchłań prawdziwego świata, stosunków politycznych, przyjaźni z terrorystą, a przede wszystkim doświadczeń, których możliwość przeżycia minęła wraz z odchodzącym XX wiekiem. Wspaniała literatura autora ujarzmi czytelnika całkowicie i pozostawi niedosyt przeżywanej fabuły każdej z opowieści, bowiem takiej dawki adrenaliny, połączonej ze świetnym żartem może dostarczyć nam jedynie pisarz z tak bogatym bagażem doświadczeń.

Bardzo dobra literatura, niezwykły styl pisarski godny naśladowania.

Wojciech Giełżyński jedna z najciekawszych postaci związanych z dziennikarstwem i literaturą poznawczą świata. Podróżnik, pisarz, dziennikarz Dokoła Świata. Razem krok w krok realizował podróżnicze marzenia z Ryszardem Kapuścińskim. Kapuściński związany z Afryką, Giełżyński z Azją. Tylko Karaiby i kraje Bliskiego Wschodu przyszło im zwiedzać razem. Sportowiec, dwukrotny mistrz Polski w wioślarstwie.
Publikował na łamach magazynów: Dookoła Świata, Współczesność, Panorama, Kontynenty, Polityka (od 1972), z której odszedł po strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980. W stanie wojennym przeszedł do prasy drugiego obiegu, redagował miesięcznik Vacat, współredagował Przegląd Wiadomości Agencyjnych oraz Tygodnik Solidarność” (1989–1992).
W 1988 uczestniczył w majowym i sierpniowym strajku w Stoczni Gdańskiej. Był członkiem Rady Programowej Unii Pracy. Związany z masonerią.
Autor ok. pięciu tysięcy publikacji prasowych, komentarzy radiowych i telewizyjnych – oraz ponad 60 książek, głównie o Trzecim Świecie, jak i z zakresu problematyki społeczno-politycznej. Autor m.in: Indonezja, archipelag niepokojów (1966), Medytacje o Świecie Trzecim (1972), Sto twarzy Jugosławii (1977), Rewolucja w imię Allacha (1979), Byłem gościem Chomeiniego (1981), Gdańsk. Sierpień 80 (1981), Nepal – horror i sielanka (2001), Szatan wraca do Iranu (2001), Wschód Wielkiego Wschodu (2008) i wielu innych.

Nagrodzony wyróżnieniem im. Juliana Bruna, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.