Pierwszy człowiek, który samotnie przeszedł największą pustynię Azji– Gobi jako pierwszy w historii. W ciągu 58 dni pokonał 1785 kilometrów.

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany na największych polskich festiwalach podróżniczych. W 2017 r. na rynku nakładem wydawnictwa Agora pojawiła się jego książka: “TREK”

– Jeśli wyprawa zakończy się powodzeniem, Mateusz Waligóra dokona wyczynu wielkiej wagi, który nie będzie miał sobie równych w dotychczasowej eksploracji pustyń przez Polaków – mówił przed wyprawą Marek Kamiński, pierwszy człowiek, który w jednym roku zdobył oba bieguny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Waligóra wyruszył z miejscowości Bulgan w prowincji Khovd leżącej w zachodniej Mongolii, nieopodal granicy z Chinami. Wszystko, co potrzebne, ciągnął za sobą na specjalnie przygotowanym do wyprawy wózku, który momentami ważył ponad 200 kg.Aby dotrzeć do pustynnej części Gobi, musiał przejść przez góry Ałtaju Gobijskiego dodatkowo wciągać specjalnie przygotowany do wyprawy wózek na przełęcze, których wysokość przekraczała 2000 m n.p.m. Na wózku transportował potrzebną do przeżycia żywność, sprzęt, namiot, puchową kurtkę, ciepłą bieliznę i wodę. W nocy temperatura spadała poniżej – 10 stopni. Zdarzało się, że w dzień temperatura przekraczała 35 stopni Celsjusza. Wtedy Waligóra pił ponad 10 litrów dziennie. Czasami na wózek musiał więc załadować 90 litrów i ciągnąć w sumie ponad 200 kg.

Waligóra przed wyprawą założył, że będzie samowystarczalny. Wcześniej mongolską część pustyni Gobi – chińska jest większa, ale dostanie pozwolenia na jej przejście prawie niemożliwe, poza tym jest bardziej zurbanizowana – udało się przejść podróżnikom dzięki pomocy wielbłądów, zrzutom żywności, asyście samochodów, które odciążały piechurów i znajdowały im trasę oraz studnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Waligóra postanowił, że na Gobi będzie samowystarczalny. Nawigował dzięki kilku mapom, na których przed wyprawą oznaczył wszystkie potencjalne studnie. Było i tak, że gubił się na jednej z tysiąca wyjeżdżonych przez mieszkańców pustyni dróżek i błądził w poszukiwaniu właściwej trasy.

Do Mongolii przyleciał dwa miesiące wcześniej, bez pewności, czy wyprawa w ogóle się rozpocznie. To był najbardziej suchy rok na Gobi, od kiedy prowadzone są pomiary. A po suszy Mongolię nawiedziły burze i powódź. Po trudach Ałtaju Gobijskiego wkroczył na pustynię. Tam zagrożeniem były burze piaskowe. Kilka z nich przetrwał
w namiocie. W poniedziałek ok. godz. 12 miejscowego czasu doszedł do Sainshand. W ciągu 58 dni pokonał 1785 km. Jest pierwszym człowiekiem, który samotnie przeszedł mongolską część największej pustyni Azji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wyprawa była możliwa dzięki wsparciu:

Fjällräven, Primus Equipment, Aztorin, Leatherman, Leatherman Polska, Radio ZET, Lyofood, Wild Willy Beef Jerky, This 1, Goal Zero, Iridium Communications, LESOVIK, Superfeet – Polska, Triglav, Manfrotto Polska, Olympus Polska, Icebreaker, Rohner Advanced Socks, Crosso, Sea to Summit Polska, Akubra UK, KEEN.