Witold Palak
Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje
Bezdroża, 2015
Ojciec i syn, obaj tuż po świeżo zdanym egzaminie na prawo jazdy dopuszczające prowadzenie jednośladów, na dwóch legendarnych motocyklach Royal Enfield zakupionych w Delhi, wybierają się w podróż u podnóży Himalajów, od Kaszmiru aż po Sikkim.
Tysiące kilometrów różnych indyjskich dróg, skromne możliwości naprawy pojazdów u niewykwalifikowanych mechaników, a przy tym bardzo dowolna interpretacja przepisów ruchu drogowego przez indyjskich kierowców…
Autor z dużą dawką humoru i dystansem do siebie pokazuje, że nawet najbardziej nieprawdopodobne pomysły są warte realizacji, a poznawanie świata z siedzenia nie pierwszej już młodości enfielda daje nie tylko dużo frajdy, ale jest też wyjątkową lekcją życia. Ważne były legenda i styl. W naszej wyobraźni tylko kultowy Royal Enfield mógł pokonać magiczną trasę przez Ladakh. ̶ pisze ̶ Zapragnęliśmy być himalajskimi Easy Riders, a jedynie ta indyjska produkcja, oparta na brytyjskim układzie konstrukcyjnym z 1952 roku, mogła zaspokoić nasze marzenia. Cieszyliśmy się, że motocykle spełniały najważniejszy warunek poruszania się po azjatyckich drogach: oba miały sprawne klaksony!
Książka Witolda Palaka jest jedną z niewielu lektur ujmujących czytelnika, nie tylko opowiadaniem śmiesznej, często odważnej historii ojca i syna, ich wzajemnych relacji, zaufania i przyjaźni, ale również o życiu ludzi w mało dostępnej części świata, ich tradycje, życie codzienne, proste kulinaria, ostre zimy, zmaganie się z biedą, przy jednoczesnym dzieleniu radości wraz z innymi mieszkańcami wsi i miasteczek. Wydawać by się mogło, że nie dowiemy się nic nowego, zwykły backpacker na motocyklu! Nie mniej jednak trasa przez najwyższe przełęcze na świecie, przy minusowych temperaturach na sprzęcie naprawianym za pomocą sznurków, spanie w pełnym rynsztunku i dzielenie tej przygody z lokalnymi plemionami jest nieocenionym przekazem do zrozumienia, że nie trzeba być pierwszym, ani jedynym, ale otwartym i wierzyć, że życie jest pełne przygód, przeżyć, doświadczeń, zdarzeń, epizodów i przypadków. Taki dar trzymany od natury pozostaje na zawsze w nas i z nami i nigdy nie można go stracić.
Obok nas w restauracji odpoczywała kilkunastoosobowa grupa francuskich rowerzystów. Prezentowali się dostojnie ze swoimi firmowymi rowerami, w eleganckich strojach i z samochodem serwisowo – medycznym. My przy nich wyglądaliśmy jak para wieśniaków z czasów wczesnogierkowskich, jadących na wysłużonych wuefemkach do sklepu GS po kolejną flaszkę wina.
Witold, nagrodzony Halikiem 2015 (Bydgoski Festiwal Podróżnicy) nie jest pisarzem i dziennikarzem, ale inicjatorem spełnienia marzeń i płynącej nauki z ich realizacji.
Wśród wielu tysięcy wydawanych książek w Polsce tę polecamy szczególnie. Każdy bez względu na wiek i zainteresowania znajdzie w niej to, czego szuka i zrozumie to, czego nie pojmował, ostatecznie zarazi się śmiechem i głodem szczególnych wrażeń. – Agata Kosmalska
Link do książki: http://bezdroza.pl/ksiazki/ksiezycowa-autostrada-motocyklem-przez-himalaje-wydanie-1-witold-palak,bemoh1.htm
Witold Palak – urodzony w Lublinie pod znakiem Bliźniąt, z wykształcenia psycholog, z zawodu przedsiębiorca, nieustanny poszukiwacz, włóczykij, żeglarz, gitarzysta, miłośnik gór, azjatyckiej kuchni, poezji śpiewanej i przygody. Już w młodości poznawał kraje Europy i szukając miejsca, aby osiąść w Australii na osiem lat, później w Indiach, Nepalu i USA, aby ostatecznie osiąść w wiosce przodków pod Lublinem. Od 2012 roku przemierzył motocyklem drogi Wietnamu, Kambodży, Laosu, Birmy i Australii. Obecnie realizuje projekt poznania Himalajów z perspektywy siodełka motocyklowego.