Farmaceutycznym szlakiem, przewodnik po Polsce
Maria Pietrusiewicz, Ilona Pietrusiewicz
Wyd. Farmedia, 2012

Atutem książki jest oryginalność, wszechstronność i ogromna różnorodność opracowanego materiału. Przewodnik prowadzi czytelnika przez niezwykłe miejsca związane z farmacją, aptekarstwem i zielarstwem. Opisuje znane obiekty i odkrywa te, o których wiedzą tylko nieliczni. Przybliża świat starych aptek i zabytków muzeów farmacji, dzięki którym można poczuć ducha farmacji, a także ulec jej czarowi. Wśród polecanych miejsc są wspaniałe herbaria, ogrody ziół i roślin leczniczych, gospodarstwa agroturystyczne specjalizujące się w uprawie ziół, zakwitające wiosną i letnie plantacje tymianku oraz lawendy. Książka jest także cennym i pożytecznym drogowskazem do miejsc nietuzinkowych, magicznych, jak ozdobiona pachnącymi ziołami i XIX-wiecznymi sztychami z motywami ziół nastrojowa restauracja „Zielnik cafe”. Przewodnik Farmaceutycznym szlakiem wskaże drogę do podlaskich, małopolskich i podkarpackich cerkwi pod wezwaniem św. św. Kosmy i Damiana – patronów aptekarzy. Zaprowadzi do Kamienicy Aptekarzowskiej i Pigułczyńskiej, kapliczki farmaceutów, na Górę Aptekarki i jurajską trasę wspinaczkową, gdzie znajduje się Skała Apteka. Podpowie, gdzie po aktywnym wypoczynku i zwiedzaniu można skorzystać z aromaterapii wśród roślin leczniczych, zrelaksować się w ziołowej saunie, basenie solankowym, pijalni wód leczniczych i tężni w szklanej piramidzie. Pokieruje do restauracji, winiarni i jadłodajni o nazwie „Stara Apteka” albo do lokali, gdzie serwuje się boeuf Strogonowa w aptekarskim sosie, kanapki po aptekarsku i drinki Apotheke.

Książka jest również przewodnikiem po parkach etnograficznych i skansenach, w których zrekonstruowano dawne wiejskie i małomiasteczkowe apteki, odtwarzając ich klimatyczne wnętrza. W wielu z nich, wśród drewnianych chat, skrzypiących szaf, zapachu kwitnących i suszonych ziół prowadzone są warsztaty tematyczne, lekcje muzealne poświęcone historii aptekarstwa, pokazy przyrządzania leków i mieszanek ziołowych. Przewodnik wskaże, kiedy i gdzie odbywają się regionalne święta, imprezy i festyny promujące zioła i rośliny lecznicze, np. Podlaskie ziołami pachnące, Święto Ziół, Zerwij ziele z dziewięciu miedz czy Wielki Festyn Ziół. Zabierze też w podróż, podczas której można spotkać scynka aptekarskiego i zielarkę ośmiałową. Podróż ta prowadzi przez ulice, place i pomniki upamiętniające wybitnych i zasłużonych farmaceutów oraz aptekarzy, a także przez nekropolie, na których zostali pochowani. Jest ona jednocześnie pretekstem do przybliżenia dziejów aptekarskich rodów i opowiedzenia wielu ciekawych historii, barwnych legend i zabawnych anegdot – o geodecie zakochanym w pięknej aptekarzównie, maszynie latającej i lekach ziołowych brata Cypriana, a także o tym, co jedzono na zjeździe aptekarzy w 1905 r. i jakie atrakcje były w jego programie oraz dlaczego jeleń na herbie Jeleniej Góry trzyma w pysku ziele babki lancetowatej.

Przewodnik jest bogato ilustrowany kolorowymi współczesnymi fotografiami oraz materiałami archiwalnymi, starymi pocztówkami i dawnymi reklamami.. Doskonałym uzupełnieniem treści są dobrane ze smakiem zdjęcia detali przedstawiających godła starych aptek i stare naczynia apteczne oraz interesujące i zabawne cytaty pochodzące z dokumentów historycznych, wspomnień i pamiętników aptekarzy.
Kolejną zaletą przewodnika jest jego przejrzysty i czytelny układ. Całość została podzielona na 16 części, odpowiadających poszczególnym województwom. Na końcu zamieszczono dodatkowy rozdział pt. Dawne Kresy Rzeczypospolitej, prezentujący apteki i muzea farmacji Grodna, Kowna i Lwowa. W obrębie województw teksty ułożono w kolejności alfabetycznej, według nazw opisywanych miejscowości. Na stronie otwierającej książkę zamieszczony został ekslibris – zaprojektowany przez farmaceutę i grafika Krzysztofa Kmiecia specjalnie dla tej publikacji.