Dziewczyny które nie znały granic
Jarosław Molenda
Wyd. Lira, 2018

Pasjonujące losy polskich podróżniczek, ich przygody i historie podróży.

Kim była pierwsza polska podróżniczka? Która Polka handlowała niewolnikami, a która samotnie opłynęła kulę ziemską? Zapraszamy w fascynującą podróż wraz z niezwykłymi kobietami! Bohaterkami tej książki są Polki-podróżniczki, które miały odwagę wyruszyć w nieznane i przekraczać granice: geograficzne, społeczne, a także swoje własne. Jarosław Molenda, znany pisarz, publicysta i podróżnik, przedstawia czternaście wybitnych kobiecych osobowości, począwszy od Świętosławy, pierwszej polskiej księżniczki, która na arenę dziejową wdarła się przebojem, przez m.in. Dorotę Falak, Ewę Felińską, Narcyzę Żmichowską, Ewę Dzieduszycką, aż po Elżbietę Dzikowską. Najnowsza książka wydawnictwa Lira zabierze Cię na wspólną wędrówkę z dziewczynami, które nie znały granic. Pasjonujące losy polskich podróżniczek to nie tylko ich własne przygody, to także historia turystyki i podróżowania. Warszawa 2018

Jarosław Molenda – absolwent filologii klasycznej UAM w Poznaniu, dziennikarz Dookoła Świata, członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, autor wielu książek, jest jednym z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. Molenda to poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający niejednokrotnie dzieje ludzkości. W ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. W 2009 roku uczestniczył w ekspedycji, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Romanem Warszewskim – jako pierwsi Polacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc oraz odnaleźli ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w pobliżu Vista Alegre i Urpipata (Peru). W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”. Dorobek autora to ok. 60 książek i wielu artykułów oraz reportaży. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, historyczną i podróżniczą – jego teksty ukazywały się m.in. na łamach takich pism jak: „Archeologia Żywa”, „Dookoła Świata”, „Focus Historia”, „Globtroter”, „Mówią wieki”, „Voyage”, „Wiedza i Życie”, „Zew Północy”. Autor książek: Poczet Odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej, Tajemnice polskich grobowców, Panama 1671, Tupac Amaru II, Narodziny Atlantydy, Fakty i mity na temat relacji Platona, Rośliny, które zmieniły świat, Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki, Wojny guarańskie 1628-1756, Klątwa złota jezuitów, Ofiary z ludzi cz. I i cz. II i wielu innych.

W 2014 roku minister obrony narodowej uhonorował go brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii.