Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain, oddzielonych rzeką Białką, rzeką rwącą, czystą, wypływającą z serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym Spisz.

Ich odrębność, odmienna historia i kultura, a jednocześnie wzajemne przenikanie się, tworzą specyficzny klimat Pogranicza, dostrzegany na pierwszy rzut oka i stanowi on o jego niepowtarzalności. Na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska znajdują się najważniejsze obiekty Polskich Tatr: Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów, Orla Perć, Wołoszyn i Świnica.

Gmina jest atrakcyjna o każdej porze roku. Wiosną latem i jesienią można przemierzać tatrzańskie szlaki, które liczą ok. 210 km, zimą oddać się białemu szaleństwu. Bezpieczne trasy narciarskie, dbałość o snowboardzistów, a przede wszystkim dobra, wzorowana na krajach alpejskich organizacja stacji narciarskich w Gminie Bukowina Tatrzańska, sprawia że należą one do czołówki zimowych ośrodków w Polsce. Trasy są dobrze przygotowane, oświetlone, sztucznie dośnieżane i systematycznie unowocześniane. Działają dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętu i szkoły narciarskie. Stacje mają zaplecze usługowe, handlowe i gastronomiczne. Największe stacje w gminie to: Kotelnica Białczańska i Bania w Białce Tatrzańskiej, Olczański i Rusiński w Bukowinie Tatrzańskiej, Hawrań w Jurgowie oraz Koziniec i Litwinka-Grapa w Czarnej Górze.

Termy Bania

Po górskich wędrówkach, biegach czy intensywnych zjazdach warto skorzystać z basenów termalnych, Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej i Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, kompleksów rekreacyjno-rehabilitacyjnych z rozległymi aneksami SPA, największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Noclegi:
Liczba miejsc noclegowych na terenie Gminy przekracza 20 000.
Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana, od pokoi gościnnych w gospodarstwach rolnych przez trzygwiastkowe pensjonaty po czterogwiastkowe hotele.