Zapach trawy
Iza Klementowska
Wyd. Agora, 2021

Wolność od konwenansów, reżimu, ciasnych zasad i kołnierzyków. Ucieczka w sztukę, naturę, w drogę, dragi, w cokolwiek. A potem…?

Tomek od lat nie chce znać swego ojca. Jacek wciąż mieszka w głuszy jak jego rodzice.  Anka, matka dwojga małych dzieci, potrzebuje w swym życiu przede wszystkim porządku. Małgosia, niegdyś „królowa wędrówek”, zmieniła życie hipi na Zen.   

Iza Klementowska prowadzi nas przez trzy kontynenty, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak ruch hipisowski wpłynął na życie dzieci kwiatów a przede wszystkim ich dzieci i wnuków. Co o swej młodości w oparach marihuany sądzą dawni hipisi i jak potoczyły się ich losy? Czy ich córki i synowie, wychowywani „na luzie”, bez rygorów, a czasem nawet bez… chodzenia do szkoły, przejęli system wartości rodziców? W jaki sposób wychowują teraz swoje dzieci? Czy cena wolności nie okazała się zbyt wysoka? 

„Hipis to człowiek, który poszukuje i nie zgadza się na krzywdę innych, ani na porządek rzeczy, który sprawia innym przykrość, rozumiesz?” – pytał tata, a ja baaaardzo powoli mu potakiwałem. – „Dotyczy to nie tylko ludzi, ale zwierząt i roślin też”. „A jeśli hipis sam sobie robi krzywdę?” – miałem trzynaście lat, kiedy zadałem tacie to pytanie.    

O autorce:

Iza Klementowska to reporterka i dziennikarka. Jej teksty ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”,  „Polityce”, „Machinie”, czy „National Geographic”. Jest autorką książek „Samotność Portugalczyka” (wyd. Czarne), „Minuty. Reportaże o starości” (DW PWN), „Szkielet białego słonia” (Wyd. Czarne), „Skóra. Witamy uchodźców” (Wyd. Karakter). Specjalizuje się w literaturze faktu i jest byłą stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej reportaże były wielokrotnie nominowane do nagród literackich, m.in. do Nagrody im. Teresy Torańskiej, do nagrody Travelery oraz do nagrody im. Beaty Pawlak.