Wyspa niebieskich lisów
Stephen R. Bown
Wydawnictwo Poznańskie, 2020

Książka opowiada o legendarnej wyprawie Beringa. To pasjonująca opowieść o czasach wielkich przygód, kiedy naukowcy byli prawdziwymi bohaterami i niebezpieczeństwa doświadczali na własnej skórze w imię nauki, sławy, uznania i pieniędzy.

Bez map i bez przygotowania ponad trzy tysiące naukowców i żeglarzy pod dowództwem Vitusa Beringa ruszyło w fascynującą i niebezpieczną podróż.

Stephen R. Bown – autor książki „Amundsen. Ostatni wiking” zabiera nas w fascynującą i niebezpieczną XVIII-wieczną podróż. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Naukową miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej. Zlecona przez cara Piotra I Wielkiego kosztowała jedną szóstą rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego. Dowodzona przez legendarnego Duńczyka – Vitusa Beringa obejmowała ponad trzy tysiące naukowców i żeglarzy. Była jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej.

Bez map, bez aprowizacji, bez przygotowania, za to z wizjonerskim planem. Przykład Wielkiej Ekspedycji Północnej jasno ukazuje, jak cienkie są granice pomiędzy nauką a szaleństwem, bohaterstwem i głupotą, odwagą a brawurą. Stephen Bown po raz kolejny udowadnia, że wiele ważnych dla wiedzy o świecie postaci należy jeszcze odnaleźć w czeluściach historii, a czasem nawet wykopać z płytkich grobów na bezludnych wyspach.

Natalia Szumska, blog Kronika kota nakręcacza