Wakacje gwiazd w PRL, Cały ten szpan

Krystyna Gucewicz
Wyd. Muza
, 2021

W Polskę jedziemy! Elitarny Sopot, szokujące nagością Chałupy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztańczony Ciechocinek

Książka nawiązuje do wspomnień Sław i znanych postaci czasów powojennych. Autorka zebrała powiedzenia, których choć używane do dzisiaj, nikt nie pamięta skąd się wzięły. Melancholia – nastrój łagodnego smutku i głębokiej zadumy, czysta przyroda, nieskażone miejsca nadmorskie, górskie, nadjeziorne przez turystów i prawdziwy obraz ówczesnej rzeczywistości. Na trzystu stronach autorka zebrała wakacje „tamtych czasów”. Większość Czytelników może powspominać i przypomnieć sobie chwile, które przeżyła. Wakacje, bowiem były nie tylko dla znanych artystów, ale dla wszystkich. Najmłodsze pokolenia będą mogły pobudzić wyobraźnię i poznać fundamenty, na kórych posadowiono świat artystów. Nakazy, zakazy, a nad nimi szum drzew, ptaków śpiew i powiew wolności znewolenia tamtego pokolenia.

Agata Kosmalska (Redakcja DŚ)

Jak w kalejdoskopie pojawiają się modne miejscowości, znane twarze, wielkie nazwiska. Dokąd jeździli i gdzie się bawili artyści ze świata kina: Janusz Majewski, Andrzej Łapicki, Bogumił Kobiela, literaci: Stefania Grodzieńska, Stefan Kisielewski, a wreszcie muzycy, satyrycy oraz ikony świata mody: Maria Koterbska, Eryk Lipiński i Barbara Hoff?

Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady, a czym pociągały Mazury? Co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Co myślała o tym wszystkim córka Stefana Żeromskiego, a co Kalina Jędrusik? Jak wyglądał ślub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdę nosił czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I skąd ten pomysł, że Osiecka lubiła krokodyle?

Książka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynująca podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach.

To gęsty od zdarzeń, anegdot i faktów patchworkowy reportaż z pamięci. I… PRL w pigułce.

„Gucewicz ma oko na Polskę Ludową. Czyta się tę książkę jak dobrze zmrożoną wódkę.” (Jerzy Iwaszkiewicz)

Więcej: Wydawnictwo Muza