Wyjeżdżający na BLISKI I ŚRODKOWY WSCHÓD powinni uważać na KORONAWIRUSA, 2013
Wakacje to oprócz niesamowitych wrażeń także ryzyko zachorowania na egzotyczne choroby. Ostrzeżenia dla podróżujących wydaje też Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jednak dotyczą one przede wszystkim bezpieczeństwa związanego z sytuacją polityczną w danym rejonie świata.
Zwiedzanie jordańskiej Petry, nurkowanie na Malediwach, czy trekking na Kilimandżaro stają się dostępne dla coraz większej liczby naszych rodaków. Otwarcie na świat zwiększa narażenie na egzotyczne choroby. W tym roku uważać powinni szczególnie wyjeżdżający na Bliski i Środkowy Wschód.
– Choroby egzotyczne są bardzo groźne dla organizmu Europejczyka. Wyspecjalizowane służby w naszej firmie stale monitorują sytuację i wydają ostrzeżenia na temat zagrożeń dla naszego zdrowia. Najnowsze zostały sformułowane w czerwcu dla krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu. Wyjeżdżający tam są narażeni na zachorowania na koronawirusa – mówi Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance, właściciela serwisu ubezpieczeniowego Elvia.pl – Jako firma zaangażowana w ochronę zdrowia zbieramy dobiegające z całego świata doniesienia o pojawiających się ogniskach chorobowych. Pozwala na to skala wielkości firmy – jesteśmy obecni w 29 krajach, na 5 kontynentach – dodaje Tomasz Brożyna.
Koronawirusy powodują zakażenie dróg oddechowych. Wirus może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Wśród zarażonych panuje bardzo wysoka śmiertelność. Umiera nawet co drugi chory.
Jak minimalizować ryzyko zachorowań na egzotyczne choroby?
Bardzo często wystarczą podstawowe standardy higieniczne i zwyczajne środki ostrożności: częste i regularne mycie rąk z użyciem mydła lub w miarę możliwości środków dezynfekujących zawierających alkohol, unikanie kontaktów ze zwierzętami, utrzymywanie bezpiecznego dystansu w stosunku do ludzi okazujących oznaki infekcji (kaszel, dreszcze, gorączka). Czasami przed zarażeniem może nas ochronić odrobina sprytu czy kreatywności ? będąc np. na zatłoczonym dworcu czy lotnisku w jednym z miast Bliskiego Wschodu, gdzie zdrowie przypadkowo spotykanych ludzi budzi nasze wątpliwości, lepiej zasłaniać usta.
W przypadku gorączki przekraczającej 38 stopni wskazany jest natychmiastowy kontakt z miejscowym lekarzem. W krajach UE jest bezpłatny w ramach obowiązkowego ubezpieczenia i karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Poza Europą, aby otrzymać bezpłatną pomoc medyczną konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego. Jego koszt to zazwyczaj 5-6 złotych za jeden dzień pobytu. To niewiele w zestawieniu z samodzielnym pokrywaniem kosztów leczenia, które mogą być astronomiczne i sięgać kilkuset tysięcy Euro w przypadku dłuższych hospitalizacji i skomplikowanych urazów.
Przed wyjazdem do wielu krajów konieczne są szczepienia, mające status zalecanych lub obowiązkowych (w zależności od ryzyka zarażenia daną chorobą). Nie wolno ich zaniechać także ze względu na wymagania wykupywanego ubezpieczenia turystycznego. Posiadanie obowiązkowych szczepień jest jednym z warunków bezproblemowego skorzystania z wykupionej polisy w razie zachorowania za granicą. Jeśli to kogoś nie przekonuje, pozostaje jeszcze argument zdrowego rozsądku.