Produkt turystyczny Łabska Trasa Rowerowa został zwycięzcą Grand Prix w kategorii Najlepszy Produkt Turystyczny 2017. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się podczas styczniowych międzynarodowych targów turystycznych GO-REGIONTOUR 2018 w Brnie. 

Konkurs Grand Prix ruchu turystycznego organizuje spółka C.O.T. media. Nagrody są przyznawane w następujących kategoriach: Najlepsza Kampania, Najlepszy Produkt Turystyczny, Najlepsze Biuro Podróży, Najlepszy Projekt Elektroniczny oraz Start-up Roku.

Łabska Trasa Rowerowa od źródła w Karkonoszach do ujścia w Morzu Północnym mierzy ponad tysiąc kilometrów, w Czechach – prawie 400 km. Trasa jest częścią europejskiej sieci EuroVelo. Dzieli się na kilka ciekawych odcinków.

Podróż wzdłuż Łaby można rozpocząć w Szpindlerowym Młynie, który zimą jest popularnym ośrodkiem narciarskim, w lecie natomiast stanowi centrum turystyki górskiej. Miasteczko położone jest bowiem w dolinie karkonoskiej poniżej źródła Łaby. Na rowerze nie dojedziemy bezpośrednio do źródła, ze Szpindlerowego Młyna można jednak wyjechać na Medvědín i stamtąd pojechać drogą górską do Labskiej boudy, gdzie przechowamy rower. Droga do źródła zajmuje stąd niespełna kwadrans spacerem. 

Ze Szpindlerowego Młyna pojedziemy do Vrchlabí, a stamtąd do Dvora Králové. Warto zwiedzić tutejszy ogród zoologiczny z afrykańskim safari, jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Decin

Kolejny punkt wycieczki, miejscowość Jaroměř, spodoba się miłośnikom historii wojskowości. Znajduje się tu bowiem twierdza Josefov, która strzegła granic ziem czeskich już od końca XVIII wieku. Wyruszając dalej miniemy unikatowy kompleks uzdrowiska barokowego oraz szpitala Kuks.

Z Jaroměřa trasa rowerowa prowadzi do miasta Hradec Králové, gdzie można podziwiać architekturę miejską autorstwa między innymi Josefa Gočára, jednego z najsłynniejszych czeskich architektów, należącego do głównych przedstawicieli kubizmu i funkcjonalizmu.

Ciekawym miejscem na Łabskiej Trasie jest historyczne miasto Mělník, leżące u zbiegu rzek Łaby i Wełtawy. Słynie z pałacu i winnicy założonej przez króla Karola IV Luksemburskiego.

W niewielkiej odległości od Mělníka leży góra Říp, z którą wiąże się niezwykła legenda. Na Říp wspiął się bowiem praojciec Czech. Po długiej podróży na górze Říp poinformował on swoich ludzi, iż to są właśnie te ziemie, których podczas swej wędrówki szukali, ziemie urodzajne, bezpieczne oraz pełne dostatku. W ramach wdzięczności ludzie z plemienia praojca Czecha nazwali swój nowy kraj Czechami. Niektóre źródła podają, iż miało to miejsce w połowie VII wieku, z innych jednak wynika, iż tereny te były osiedlone już w VI wieku naszej ery. Dawne dzieje na szczycie góry Říp do dziś przypomina romańska rotunda, która należy do najstarszych budowli w Czechach. Po zwiedzeniu okolic góry Říp dojedziemy do miasta Roudnice nad Labem i dalej do Litoměřic. Tutaj możemy zwiedzić między innymi Plac Pokoju, gdzie znajdują się unikatowe domy gotyckie.

Dwa kilometry od Litoměřic leży miasto-twierdza Terezín. Łaba dzieli go na Dużą i Małą Twierdzę. Jedna z nich była w czasie drugiej wojny światowej gettem żydowskim, druga służyła jako więzienie gestapowskie. Dziś w tym miejscu stoi pomnik upamiętniający ofiary zbrodni nazistowskich a twierdza jest narodowym zabytkiem kultury.

Z Litoměřic szlak zbliża się do końca swego odcinka na terenie Czech. Przejedziemy jeszcze przez miasto Ústi nad Labem i Děčín, gdzie nad rzeką wznosi się piękny pałac, do którego prowadzi ścieżka wykuta w skale.

Ostatnim odcinkiem na szlaku jest piękna kraina Czeskiej Szwajcarii. Park Narodowy tworzą wieże skalne, bramy, wąwozy i labirynty. Perłą Czeskiej Szwajcaria jest Brama Pravčická, największa skalna brama piaskowcowa w Europie.

Więcej informacji:

www.czechtourism.com

www.labskastezka.cz

2017