To jest Afryka

Elżbieta i Piotr Hajdukowie
Bernardinum
, 2021

Autorzy proponują czytelnikom opowieść o mało znanej Afryce Zachodniej (Ghana, Togo, Benin)

Afryka Zachodnia to kraina pełna tajemnic, gdzie historia przeplata się z rzeczywistością. W dzisiejszej Ghanie, Togo, Beninie nadal żyją królowie, potomkowie dawnych, krwawych władców. Fetysze strzegą glinianych domostw, a ludzie w potrzebie zwracają się do duchów.

W książce przeczytamy o wielu interesujących rzeczach, m.in. o tańczących pogrzebach w Ghanie, mieszance różnych religii (voodoo, juju i innych – Europejczyk ma odmienne pojęcie o tych religiach), o istniejącym do dziś królestwie Ashanti (Ghana) i dawnym królestwie państwa Dahomey z legendarnymi amazonkami, o dżungli prawie tak tajemniczej jak ta z Amazonii, zagubionych w górach na północy świątyniach, itd. Autorzy zwrócili baczną uwagę na afrykańskie kobiety, które nie mają przecież łatwego życia (np. tak zwane wiedźmy). 

Z tą książką Czytelnik weźmie udział w wyprawie, której nie znajdzie na listach ofert biur podróży. Autorzy poprowadzą po miejscach niepoprawnych politycznie, w których wszystko jest na sprzedaż, także treść żołądka zabitej antylopy i mięso z psa. Wskażą uliczne bary z najsmaczniejszym afrykańskim jedzeniem, opowiedzą o zmarłych chowanych w telefonach komórkowych, puszkach coca-coli, albo we wnętrzu kobry. Z Hajdukami Czytelnik odwiedzi wioski czarownic i czarowników wygnanych przez włsne rodziny z powodu wyimaginowanych przewinień.

Polecamy – Afryka jest niezwykle ciekawa