którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. Paulo Coelho.

2 lutego 2011 zakończył Transatlantic Kayak Expedition i o godzinie 17.50*  wpłynął do portu rybackiego Acarau w Brazylii Aleksander Doba, który pokonał samotnie Atlantyk kajakiem. Pan Aleksander wypłynął 26 października 2010 o godz. 14.30* z Gare Routiere Pompiers (Dakar) u zachodnich wybrzeży Senegalu przebywając trasę w 99 dni. Jak dotąd tylko trzy osoby przepłynęły ocean Atlantycki: Franz Romer (1928 r – 56 dni), Hannes Lindemann (1956 r – 72 dni) oraz Peter Bray (2001 r – 76 dni).

2 lutego 2011 zakończył Transatlantic Kayak Expedition i o godzinie 17.50*  wpłynął do portu rybackiego Acarau w Brazylii Aleksander Doba, który pokonał samotnie Atlantyk kajakiem. Pan Aleksander wypłynął 26 października 2010 o godz. 14.30* z Gare Routiere Pompiers (Dakar) u zachodnich wybrzeży Senegalu przebywając trasę w 99 dni. Jak dotąd tylko trzy osoby przepłynęły ocean Atlantycki: Franz Romer (1928 r – 56 dni),  Hannes Lindemann (1956 r – 72 dni) oraz Peter Bray (2001 r – 76 dni).

Aleksander Doba ma na swoim koncie wiele osiągnięć: Rejs kajakiem dookoła Bałtyku, Kajakiem z Polic do Narwiku, czy przepłynięcie całej długości Wisły, a także wiele nagród.
W ubiegłym roku został zwycięzcą w konkursie Złote Stopy 2009/2010 i otrzymał nagrodę za największe osiągnięcia podróżnicze roku przyznawane przez Internautów, za przepłynięcie kajakiem dookoła jeziora Bajkał (2000 km). Dokonał tego jako pierwszy Polak w 41 dni.
Aleksander zamierza po kilkunastodniowym odpoczynku w Brazylii wyruszyć w dalszą trasę do Waszyngtonu przez Antyle i Barbados.
* podajemy godzinę czasu lokalnego

Aleksander Doba zdobywca bydgoskiego Halika na Festiwalu 2012

Podróżnikiem Roku

Aleksander Doba otrzymał tytuł Podróżnika Roku – Adventurer of the Year 2015 amerykańskiej edycji czasopisma National Geographic. Głosowanie trwało od 6 listopada do 31 stycznia i uczestniczyli w nim Internauci z całego świata. Aleksander Doba, jako pierwszy Polak w historii, znalazł się wśród 10 podróżników nominowanych do tej prestiżowej nagrody. W gronie pretendentów do nagrody znaleźli się również m.in. himalaista Ueli Steck, wspinacz Tommy Caldwell, narciarka Kit DesLauriers. 

68-letni Aleksander Doba odbył w zeszłym roku samotny rejs kajakiem przez Ocean Atlantycki, w najszerszym miejscu pomiędzy Europą i Ameryką Północną. Oznacza to 167 dni spędzonych w kajaku i ponad 12 500 km żeglugi. To osiągnięcie, które wymagało niesamowitego wprost optymizmu, hartu ducha i wytrwałości w zmaganiach zarówno z obiektywnymi trudnościami, jak i ze słabościami własnego ciała.

Była to już druga Transatlantycka wyprawa Aleksandra Doby. Pierwszą w 2011 roku, z Senegalu do Brazylii opisał w książce wydanej nakładem Wydawnictwa Bezdroża pt. Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean. Co powoduje, że człowiek stawia sobie takie wyzwania? Co zmusza go do codziennej walki z samym sobą? Co sprawia, że mimo przeciwności podejmuje kolejne próby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce Aleksandra Doby.

Aleksander Doba został za przepłynięcie Atlantyku drogą Krzysztofa Kolumba w 2011 roku nominowany do przyznawanej nagrody Statuetki Tony’ego Halika, podczas corocznego Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy. Nagrodę wręczyła Elżbieta Dzikowska.