Rysy są najwyższym szczytem Polski. Co ciekawe, ich najwyższy wierzchołek (2503 m) leży po stronie słowackiej. Graniczny niewiele niższy – 2499 m.
Rysy znajdują się w głównej grani Tatr Wysokich i górują nad dolinami: Mięguszowiecką, Rybiego Potoku i Białej Wody. Pierwsze wejście odnotowano 30 lipca 1840 roku (dokonał tego nieustraszony Eduard Blasy). Z granicznego wierzchołka bez trudu dostrzec można prawie 100 innych szczytów i 12 stawów. Nazwa pochodzi od zaśnieżonego przez niemal cały rok żlebu, który z daleka wygląda jak rysa na ciemnej skale.
Szlak na Rysy znad Morskiego Oka jest średnio-trudny. Na pewno nie można go polecić osobom z dużym lękiem wysokości i słabą kondycją fizyczną. Na wejście przeznaczono czerwono znakowaną trasę. Za Bulą pod Rysami zaczynają się łańcuchy. Tuż przed wierzchołkiem najtrudniejsze miejsce na całej drodze – trzeba przejść wąską półką nad przepaścią z obu stron (prawie 500 m!).
Rysy są niejako z daleka zasłonięte przez Niżnie Rysy, które wznoszą się na 2430 m n.p.m. Te dwa szczyty rozdziela Przełęcz pod Rysami (Siodełko pod Rysami). Niżnie Rysy kiedyś określano mianem „Turka”, gdyż wielu przypominają głowę Turka w turbanie. Na grań Niżnich Rysów składają się między innymi: Spadova priehyba, Predna veza v Malych Rysoch (turnia), Spadowa Kopa, Prostredna Strbina v Malych Rysoch (siodło). Niżnie Rysy mają dwa wierzchołki: główny i południowy. Wysokość tego drugiego wynosi 2405 m n.p.m.
Niestety nie wytyczono żadnego szlaku turystycznego na Niżnie Rysy. Niemniej jednak niesłabnącą popularnością cieszą się wciąż trasy taternickie. Najczęściej wybieranymi drogami na szczyt są: przez grzędy z Tomkowymi Igłami i przez tzw. Depresję Niżnich Rysów.
Wiele osób patrzących znad Morskiego Oka myli Niżnie Rysy z Rysami. Niestety trzeba podejść aż nad Czarny Staw, aby obejrzeć najwyższy szczyt Polski w pełnej okazałości.
www.natatry.pl
Wortal o Tatrach zawierający precyzyjne opisy wszystkich tatrzańskich szlaków. Dodatkowo bogate galerie zdjęć oraz wiele przydatnych informacji.