Słynny aktor i reżyser polskiego pochodzenia urodził się w sierpniu 1933 roku. Jest młodszy zaledwie kilka dni od francuskiego gwiazdora Jean-Paula Belmondo, rocznikiem Jerzego Harasymowicza, Mohameda Abdela Moneim Al-Fayeda, gwiazd sztuki i kina: Zofii Kucówny, Jerzego Połomskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jacka Olędzkiego, Yoko Ono Lennon, Toma Skerritta, Jana Tyszlera i Haliny Winiarskiej. Karieręrozpoczął w 1954 roku, wraz z przyjęciem do Łódzkiej Szkoły Filmowej. W tym samym roku na rynku prasowym ukazał się pierwszy numer Dookoła Świata. Na rynku muzycznym – pierwszy singel Elvisa Presleya That’s All Right, Mama. Na planie filmowym trwała era gwiazd. Marilyn Monroe zagrała w Rzece bez powrotu, Grace Kelly w Dziewczynie z prowincji. Alfred Hitchcock nagrał Okno na podwórze, a James Bond ukazał się w Casino Royale. W Polsce na ekranach, zaś wyświetlano pierwszą komedię Przygoda na Mariensztacie w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.
Kiedy miał cztery lata wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa. Ojciec Mojżesz Liebling miał nadzieję, że właśnie Polska uchroni ich rodzinę przed narastającymi nastrojami antysemickimi coraz silniejszego faszyzmu. Kraków wydawał się być dobrym schronieniem, od wieków słynął, bowiem z tolerancji dla mniejszości religijnych i narodowych. Tam mały Roman, właściwie Reymond spędził swoje najmłodsze lata, do czasu wybuchu wojny. Niemcy zasiedlili ich dom, w efekcie mieszkali w krakowskim getcie. Romek był świadkiem początku likwidacji getta. Matkę i siostrę aresztowano. Od najmłodszych lat uczono go nie płakać, nie pokazywać innym swojej słabości. Przez rozerwany płot uciekł poza getto, widząc aresztowanie ojca. Był bardzo energicznym i psotnym dzieckiem, toteż w tak trudnych czasach mógł przysporzyć chroniącym go rodzinom wiele nieprzyjemności. Najpierw mieszkał u rodziny Wilków, później w rodzinie Pustków. Przez swój barwny charakter miał skłonność do wpadania na niebezpieczne i szalone pomysły, co sprawiło kolejne zmiany miejsc. W końcu przygarnęła go rodzina Buchałów, mieszkająca 40 kilometrów od Krakowa we wsi Wysoka.
Po zakończeniu wojny powrócił do Krakowa, odnalazł ojca. Śmierć matki w komorze gazowej pozostawiła rany w sercu Romana i wpłynęła na jego załamanie religijne.
Niestety jego życie nigdy nie wróciło do normy, nigdy nie poczuł już więzi rodzicielskich. Ojciec związał się z inną kobietą i jedynie zapewnił Romanowi pieniądze na życie, mieszkanie i nauczyciela. Był człowiekiem własnej inicjatywy, reprezentował świat prywatnego przedsiębiorcy, co również w późniejszym czasie przyczyniło się do problemów z dostaniem się młodzieńca na studia. Pracę rozpoczął w wieku trzynastu lat, kiedy został obsadzony w sztuce radiowej Wesoła gromadka i Syn pułku. Wówczas Andrzej Wajda, student Szkoły Filmowej zaangażował go do roli Mundka w swoim filmie Pokolenie. Warszawska i krakowska szkoła aktorska nie zgodziła się przyjąć w swoje szeregi Romana. Dopiero w 1954 roku otrzymał promesę do Łódzkiej Szkoły Filmowej, z której wyniósł świetne przygotowanie do swojej dalszej działalności artystycznej i osiągnięcia kariery. Szkoła do dnia dzisiejszego jest najlepszą uczelnią w kraju, pewnie dzięki właśnie osiągnięciom jej absolwentów.
Podczas studiów nakręcił osiem etiud. Za swój pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie w 1962 roku dostałby Oscara, gdyby nie wyprzedził go nieznacznie Federico Fellini, który zaczął swoją karierę artystyczną w 1938 roku. Kiedy przed Polańskim otwarte zostały drzwi szkoły łódzkiej, Fellini miał już z sobą sławę i karierę, co naturalnie wpłynęło na werdykt jury, przy przyznawaniu Oscarów w 1962 roku.
Roman Polański jest autorem wielu filmów, m.in. Wstręt z Catherine Deneuve, Dziecko Rosemary, Chinatown z Jackiem Nicholsonem, uważany za jedno z największych dzieł kinematografii oraz Pianista. Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Choć kariera, której się poświęcił, postępowała w szybkim tempie, jego życie prywatne, z kolei nie było usłane różami. Pierwsze małżeństwo z Barbarą Kwiatkowską zakończyło się rozwodem po trzech latach. Kiedy kariera była w szczytowym momencie, podjął decyzję o drugim ślubie (1968). To małżeństwo potraktowało go bezwzględnie i bardzo niegodnie. Wraz z żoną Sharon Tate mieszkał w Los Angeles i dzierżył pozycję jednej z wielu gwiazd. Po osiemnastu szczęśliwych miesiącach, w nocy grupa osób związanych z sektą Charlesa Mansona, podczas trwania spotkania z przyjaciółmi wtargnęła na zamkniętą posesję i dokonała rozboju zakończonego morderstwami. Tate i jej przyjaciele zostali związani i okrutnie torturowani. W wyniku odniesionych obrażeń zadanych nożem oraz utraty krwi, żona Polańskiego, będąca w ósmym miesiącu ciąży zmarła. Kolejne okrucieństwa załamały Polańskiego.
Wiele lat samotny aktor i reżyser przykrywał swoje smutki robieniem kariery zawodowej. Choć dla kobiet stanowił smakowity kąsek, nie zdecydował się na związanie i zaangażowanie prywatnych uczuć. Kobiety i dziewczyny w każdym wieku pragnęły dotrzymywać mu towarzystwa. W marcu 1977 roku podobno uprawiał seks z modelką, Samanthą Gailey, która miała trzynaście lat, o czym nie świadczył ani jej wygląd, ani zachowanie. Prasa oskarżyła go o uwiedzenie nieletniej. Sprawa zakończyłaby się pewnie zwykłą karą grzywny, gdyby nie sędzia, chcący przykładnie go ukarać oraz prasa, która szukała tematów pierwszych stron i ludzie, którzy chętnie płacą za publikowane w szmatławcach opisy morderstw gwałtów, samobójstw i tym podobnych.
Dwanaście lat później zdecydował się na kolejny i ostatni związek, 30 sierpnia 1989 ożenił się z francuską aktorką Emmanuelle Seigner, z którą ma dwoje dzieci.
Roman Polański, jedna z największych postaci sukcesu na scenach filmowych świata, choć niewysokiego wzrostu, musiał przyjąć w życiu tyle ciosów, że bez wątpienia, okazał się postawą o bardzo silnym charakterze.
Długie procesy sądowe i rzucane oszczerstwa miały na celu wyłącznie pomoc w karierze niektórym reprezentantom mediów, młodym dziewczynom, ich rodzicom, szczególnie bezlitosnym wyłudzaczom pieniędzy w ramach niekończących się odszkodowań. Kto wie, czy gdyby Polański był dekarzem, bądź kucharzem, jakakolwiek panna zakochałaby się, uwodząc nastoletnimi wdziękami, drążąc temat przez lata… za odszkodowaniem, czy jakakolwiek matka zawiozłaby swoją nastoletnią córkę do domu czterdziestoletniego mężczyzny na jedną noc….