Poznaj luksusowe farmy w Południowym Tyrolu

 Zwolennicy pięknych krajobrazów, całodziennych górskich wędrówek, poszukiwacze nowych smaków i miejsc, żyjący w zgodzie z ideą „slow food”, nie muszą z niczego rezygnować, żeby zrealizować marzenia o sielskim i jednocześnie luksusowym urlopie. 

Nieodkrytym nadal miejscem, oferującym noclegi na doskonałym poziomie, są farmy zrzeszone w związku Roter Hahn, które w miejsce „przaśnych” kwater oferują luksusowo wyposażone apartamenty, z dala od gigantycznych korków i zatłoczonych kurortów turystycznych.  Dodatkową atrakcją jest ich położenie w pobliżu ciepłych alpejskich jezior, prywatnych stawów i owocowych sadów.  A wszystko to z widokiem na bajkowe, górskie krajobrazy.

Wielu z nas nie wyobraża sobie urlopu bez piaszczystej plaży i kąpieli w morzu albo jeziorze. Południowy Tyrol znakomicie wpisuje się w ten wymóg ze swoją ofertą turystyczną: ponad 20 farm zrzeszonych w elitarnym związku Roter Hahn leży mniej niż 500 metrów od kąpieliska, a kolejnych 350 położonych jest w zasięgu 5 kilometrów od wody.

Najpopularniejszym kąpieliskiem jest usytuowane na wysokości 216 m.n.p.m. jezioro Caldaro, leżące na południe od słynących z upraw winorośli wiosek Caldaro i Termeno. Ten naturalny zbiornik jest najcieplejszym jeziorem kąpielowym w Alpach oraz największym jeziorem w Południowym Tyrolu. Dzięki stosunkowo małej głębokości, temperatura wody już wiosną wynosi tu około 17 stopni Celsjusza, podczas gdy latem wzrasta nawet do 28 stopni. Dzięki ogromnej powierzchni 155 hektarów  i za sprawą wiatru dolinowego, jezioro jest idealnym miejscem dla żeglarzy i windsurferów, którzy w każde popołudnie mogą cieszyć się tutaj perfekcyjnymi warunkami.

Na uwagę zasługuje też jezioro Laghetto di Fiè. Ulokowane pośród zielonych łąk i wysokich gór uchodzi za najpiękniejsze jezioro kąpielowe we Włoszech. Niezależnie od tego, czy czas spędzamy na kąpieli, czy na przejażdżce łodzią, jezioro Laghetto di Fiè zapewnia niezbędne odprężenie i wypoczynek.

Blisko 150 farm agroturystycznych zrzeszonych w związku Roter Hahn posiada swój własny basen lub kąpielisko w ogrodzie. Większość z nich nie używa środków chemicznych do konserwacji wody, ponieważ jej czystość gwarantują specjalnie dobrane, rosnące w niej rośliny. Takie naturalne stawy pozwalają całym rodzinom spędzać beztroskie godziny podczas wodnych kąpieli w otoczeniu zjawiskowo pięknych Alp.

Farmy Roter Hahn to doskonałe miejsce na letnie dni, a dzięki zróżnicowanym zajęciom przygotowanym przez właścicieli farm, każdy odnajdzie coś dla siebie. Oprócz ciekawej oferty warsztatowej: niektóre z farm oferują naukę pieczenia strudla jabłkowego, inne –  domową produkcję mozarelli, można spędzić czas uprawiając aktywnie sport: podczas rowerowej lub pieszej wycieczki. Ciepłe wieczory to idealna okazja do świętowania. Kto chociaż raz spróbuje lokalnych specjałów, już zawsze będzie tęsknił za doskonałym omletem cesarskim albo kruchymi pierożkami ze szpinakiem. Jedno jest pewne wypoczynek w Południowym Tyrolu to niezapomniane wakacje dla całej rodziny.

***

Roter Hahn – związek ponad 1700 farm agroturystycznych położonych na terenie Włoch, w Południowym Tyrolu. Powstał on w 1999 roku i został założony przez Związek Farmerów Południowego Tyrolu.  Więcej informacji, a także szczegóły dotyczące rezerwacji miejsc w farmach Roter Hahn można dokonywać na stronie internetowej związku: www.redrooster.it/en/
2015