Prowansję, historyczny region w południowo-wschodniej Francji, znamy przede wszystkim z rozciągających się kilometrami lawendowych pól, zabytków historii, czy wspaniałych piaszczystych plaż. W tej części Francji zachwycą nas zwłaszcza krajobrazy i urokliwe małe miasteczka. To takie miejsce, gdzie poczujemy atmosferę wszechobecnego luzu, a południowy klimat pozwoli na pełny relaks.

Planując wyprawę do Prowansji warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Wylegiwanie się na plaży, zwiedzanie pozostałości imperium rzymskiego, aktywny wypoczynek na kitesurfingu czy może wspinaczka na stromych fiordach calanque d’En-Vau? Opcji jest wiele, dlatego HomeToGo, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, proponuje kilka ciekawych pomysłów na spędzenie czasu w Prowansji.

Dzikie plażowanie

Nasz pobyt w Prowansji powinien uwzględniać wypoczynek na piaszczystych plażach, które gwarantują niezapomniane widoki. Na swojej mapie podróży warto zaznaczyć urokliwą miejscowość Saintes-Maries-de-la-Mer, która co roku przyciąga masę turystów. Tłumy pojawiają się tu zwłaszcza w maju, kiedy do romańskiej katedry, w której znajduje się miejsce kultu św. Sary, przybywają cygańscy pielgrzymi z całej Europy. To, co w Saintes-Maries-de-la-Mer powinniśmy sprawdzić przede wszystkim to dzikie wybrzeże położone w oddali od miejskiej plaży. Znalezienie szerokiego i piaszczystego brzegu zajmie nam trochę czasu, jednak bez wątpienia warto go znaleźć. Zmierzając
w kierunku, który wybierają tutejsi mieszkańcy znajdziemy dziką plażę, na której możemy też skorzystać z pobliskich wydm. Ciepłe morze z piaszczystym dnem pozwoli zrelaksować się z dala od zatłoczonej przez turystów miejskiej plaży.

Lawendowe świętowanie

Wybierając się do Prowansji nie możemy zapomnieć o tutejszej kulturze. Najłatwiej, a zarazem najprzyjemniej będzie nam ją poznać w lipcu i sierpniu w trakcie trwania regionalnych imprez typu Fête. Festival Lawendy w Saintes-Maries-de-la-Mer to wydarzenie, na które przybywają goście nie tylko z Francji, ale i całej Europy. Na początku sierpnia, kiedy kończą się zbiory lawendy, a prowansalskie pola tracą swój charakterystyczny fioletowy kolor, mieszkańcy zaczynają świętować. Organizowany festiwal staje się świętem całej okolicy i trwa do wczesnych godzin porannych. Feta rozpoczyna się od spryskania wodą lawendową każdego z uczestników, aby następnie wszyscy mogli podziwiać liczne orkiestry i zespoły artystyczne.

Świętowanie zbiorów lawendy odbywa się również w innych miejscowościach Prowansji, m.in. w Digne-les-Bains. Przez cztery dni na początku sierpnia stoiska przy głównej ulicy miasteczka uginają się od produktów sporządzonych z lawendy. W Digne-les-Bains spryskanie wodą lawendową odbywa się w ostatnich dniach festiwalu, kiedy przez ulice miasteczka przemieszcza się parada z tańcami i muzyka.

Prowansja dla najmłodszych

Prowansja to nie tylko romantyczne widoki pól lawendowych, ale również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, których nadmiar rzymskich ruin może szybko zmęczyć. Alternatywą dla rodzin z dziećmi jest wizyta na farmie krokodyli w miejscowości Pierrelatte. To mini-zoo pozwoli nam poznać wiele gatunków krokodyli, czy środowisko w jakim żyją i rozmnażają się (znajduje się tu przedszkole dla krokodyli). Tak wyjątkowe miejsce będzie świetną alternatywą jaką możemy zapewnić naszym pociechom oprócz plażowania, czy odwiedzania starożytnych ruin.

Wybierając się do Prowansji powinniśmy pamiętać o panujących tam wysokich temperaturach szczególnie, w lipcu i sierpniu. Dużo słońca i  30 stopni Celsjusza to norma w Prowansji w okresie letnim. Mimo najlepszych chęci, pogoda często może nas ograniczyć w eksploracjach, a wtedy nic nie sprawi nam większej przyjemności niż kąpiel w chłodnej wodzie pod rozgrzanym słońcem. Szukając noclegu zwracajmy zatem uwagę na to, czy do użytku gości jest również basen. W bogatej ofercie HomeToGo.pl bez problemu znajdziemy apartamenty, czy domy w Prowansji posiadające basen, który po wyczerpującym dniu pozwoli nam zanurzyć się i zrelaksować w wodzie na świeżym powietrzu.

O firmie HomeToGo

Firma HomeToGo z siedzibą w Berlinie została założona w 2014 roku. Stworzyli ją: dr Patrick Andrä, Wolfgang Heigl oraz Nils Regge, którzy z powodzeniem połączyli swoje doświadczenia zebrane na przestrzeni lat  w branży e-turystycznej i e-commerce. Wolfgang Heigl był założycielem Swoodoo (wyszukiwarki lotów wykupionej przez amerykańską firmę Kayak), Nils Regge wprowadził na międzynarodowe rynki portal Casamundo (należący obecnie do holenderskiej @Leisure Group), natomiast Patrick Andrä pełnił funkcję  dyrektora ds. rozwoju w serwisie home24.