Polskie Zakopane, czy Karpacz są miejscami wyjątkowymi, lecz przez duże grono turystów dobrze znanymi. Dla wymagających, poszukujących zupełnie nieznanych wrażeń osób swoją ofertę otwiera południowy Tyrol. Jedno z miejscowych stowarzyszeń agroturystycznych – Roter Hahn, zaprasza, kusząc wyjątkowymi atrakcjami – krajobrazowymi i kulinarnymi. Regionalne nalewki, cesarski knedel, regenerujące zabiegi Kneippa – tyrolskie specjały oferuje kilkadziesiąt tematycznych, otwartych na gości z Polski, farm.
Każdy, nawet najkrótszy wypad poza miejsce codziennej egzystencji, pozwala oderwać się od rzeczy i spraw, które codziennie spotykamy na swojej drodze.  Dzięki zmianie otoczenia można choć na chwilę zapomnieć o stałych obowiązkach, odstresować się i zdobyć dawkę świeżej energii. Wyjazdy sprzyjają także refleksjom i inspiracjom, które mogą następnie powodować wprowadzenie zmian w dotychczasowym sposobie życia.

Inspirujący pejzaż
Dobrze jest zastanowić się także nad miejscem, które powinno sprzyjać wypoczynkowi i skłaniać do refleksji. Dla nieco bardziej wymagających (co nie znaczy droższych wyjazdach) idealnym miejscem może być, to które znajduje się w okolicach włoskiego Bolzano w Południowym Tyrolu. Dystans jaki dzieli Polskę z tym regionem, to zaledwie dwugodzinna  podróż samolotem do Bergamo, skąd bezpośrednio kursują autobusy i pociągi do Bolzano. Jest to dobra wiadomość dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długi urlop, ponieważ dzięki niezłej komunikacji mogą spędzić tam choćby najbliższy weekend.
Ów rejon położony jest między nagimi szczytami wysokich Dolomitów. W jego malowniczych dolinach znajdują się farmy agroturystyczne, skupione w stowarzyszeniu Roter Hahn. Drewniane domki poszczególnych gospodarstw idealnie wpisały się w górski krajobraz, są tu dobrze ukryte przed zgiełkiem miast i hałasem, dlatego kuszą swoją naturalnością i spokojem.
Wszystkie gospodarstwa zrzeszone w organizacji spod znaku czerwonego koguta charakteryzuje wyjątkowa dbałość o komfort gości, uczucie niemijającej sielanki, możliwość bliskiego obcowania z naturą na co dzień oraz dziewicze krajobrazy roztaczające się z okien.

Tematyczne farmy – poznaj południowy Tyrol
Farmy stworzone zostały z myślą o przyjezdnych, by ci mogli poczuć się jak za dawnych, dziecięcych lat. Posiadają nawet zróżnicowany standard, by dostosować ofertę do oczekiwań i potrzeb gości. Istnieje aż 96 kryteriów, na podstawie których oceniane jest każde gospodarstwo. Należy do nich m.in. możliwość kosztowania potraw przygotowanych z lokalnych produktów, atrakcje dla dzieci czy choćby obecność oswojonych zwierząt na farmie. Ocena wyrażana jest za pomocą kwiatków – im jest ich więcej, tym lepszy standard noclegu i więcej atrakcji w danym gospodarstwie.
Wszystkie farmy łączy jeden szyld, co nie znaczy jednak, że są identyczne. Każda z nich posiada elementy wyróżniające ją spośród reszty. Istnieją tzw.: ?farmy przyjazne dzieciom?, które muszą spełnić wiele warunków, by móc przyjmować małych gości.  Niektóre z nich to m.in. specjalny kącik z zabawkami dla dzieci, plac zabaw w przydomowym ogrodzie czy możliwość szybkiego przygotowania posiłku dla najmłodszych pociech. Farmy, które chcą przyjmować rodziny z dziećmi powinny także zadbać o to by w okolicy (zarówno w budynku, jak i ogrodzie) nie występowały potencjalnie niebezpieczne przedmioty, a wszystkie zwierzęta hodowane w gospodarstwie były oswojone  i przygotowane na możliwość kontaktu z dzieckiem.
Poszczególne farmy specjalizują się także w wykonywaniu zabiegów relaksacyjnych i leczniczych. Są to np. zabiegi Kneippa, czyli metoda leczenia i relaksacji za pomocą wody. Składają się na nie m.in. Okłady, kąpiele w wywarach z ziół, kąpiele parowe, omywania i opaski. Wszystko dla wzmocnienia i hartowania organizmu.
Wiele gospodarstw oferuje też zabiegi w aromatycznych saunach, masaże ziołowe, zabiegi z użyciem naturalnych specyfików. Agroturystyczną ofertę SPA dopełnia specjalny program fitness i kurs Nordic Walking. Osoby preferujące aktywny wypoczynek mają możliwość wypożyczenia rowerów, a także wzięcia udziału w zorganizowanych eskapadach tematycznych.

Poznawanie kultur, rozszerzanie palety smaków

Południowotyrolskie farmy umożliwiają swoim gościom nie tylko skosztowanie typowych dla regionu kulinariów, ale też sporządzenia potraw z lokalnych produktów. Czujne, ale serdeczne oko gospodyni dopilnuje prawidłowego przygotowania specjałów regionu – cesarskiego omletu albo tyrolskich knedli. To także świetna okazja do poznania tradycyjnego sposobu wypieku chleba.
Pobyt w niektórych gospodarstwach niesie ze sobą możliwość rozsmakowania się w lokalnie produkowanych winach, ponieważ niejedno gospodarstwo może pochwalić się swoją winnicą i produkcją tego trunku. Przejażdżka konna po dzikich terenach górskich dolin? To też jest możliwe. Niektóre farmy oferują taką atrakcję swoim gościom. Początkujący jeźdźcy mogą brać lekcje jazdy konnej na miejscu, wśród alpejskich dolin.
Południowy Tyrol, a szczególnie tamtejsze farmy agroturystyczne, dają możliwość zanurzenia się w świecie dostępnym dla niewielu, ze wszystkimi jego urokami:  świeżym, alpejskim powietrzem, niezapomnianymi krajobrazami, ekologicznym jedzeniem i spokojem z dala od tłumów. Jeśli odpoczywać, to tylko w takich warunkach – szybki zastrzyk świeżej energii jest gwarantowany.