Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę
Arkady Paweł Fiedler
Wyd. Muza, 2020

Arkady Paweł Fiedler, wnuk jednego z najsłynniejszych polskich podróżników, to pierwszy człowiek na świecie, który przejechał Afrykę elektrycznym samochodem.

Swoją niezwykłą, czasem ryzykowną wyprawę opisuje w nowej książce. Reportaż „Po prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę” to zapis podróży od gniazdka do gniazdka. Przez bezkresne pustkowia, szutrowe drogi pośród buszu, afrykańskie wioski i zgiełk wielkich miast – w poszukiwaniu źródeł prądu. Bo najważniejsze dla trwania tej wyprawy było regularne „karmienie” baterii, co na Czarnym Lądzie wcale nie jest łatwe. W księgarniach od 25 marca.

Trasa podróży przebiegała z południa na północ Afryki. Arkady Paweł Fiedler pokonał ponad 15 tysięcy kilometrów, odwiedzając czternaście państw, m.in. Nigerię, Benin, Mali, Senegal i Mauretanię. Dla swojego wyjazdu nie wybrał specjalnie przygotowanego superauta, a zwyczajnego elektrycznego nissana, którego można spotkać na ulicach wielu miast.

Książka opisuje niezwykłą i pionierską podróż, oraz niesamowite przygody związane z przemieszczaniem się samochodem na prąd przez kontynent, gdzie energii elektrycznej jest  jeszcze mało. Podróżnik szukał jej czasem jak wody na pustyni. Wymagająca droga nie raz spowolniała i utrudniała przeprawę. Szybko okazało się, że to ludzie odgrywają w wyprawie najważniejszą rolę — to właśnie od nich zależało powodzenie całego projektu. Reportaż to zapis ponad kilkudziesięciu fascynujących anegdot o mieszkańcach Afryki — wielu z nich gościło podróżnika w swoich progach, oprowadzało po nieznanych miejscach, zapraszało na wykłady w największych miastach i pomagało przekraczać granice kolejnych krajów. Zdarzali się jednak oszuści, którzy próbowali wykorzystać uzależnienie Fiedlera od ich energii elektrycznej.

W tej opowieści drogi nie mniej ważna jest oczywiście afrykańska sceneria. I to jej autor, baczny obserwator, poświęca wiele miejsca. Nie tylko bujna przyroda. Wrażliwy na lokalny koloryt, podpatruje – a wraz z nim czytelnik – proste życie mieszkańców, rozmawia o ich problemach i zagrożeniach związanych z wewnętrznymi konfliktami, przechadza się po największym w zachodniej Afryce słynnym targu Dantokpa, podziwia magiczne talizmany i fetysze… 40-stopniowy upał, chaos wielkich miast, ubogie wioski. Całości tego obrazu dopełnia, o zgrozo!, jeszcze jeden afrykański motyw – morze plastikowych śmieci w przydrożnych rowach. Przerażający znak czasów.

„Z oczu spływają mi krople łez, będące przeobrażonym zjednoczeniem emocji, zmęczenia, stresu, radości, setek obrazów, odczuć i pięknych chwil, które przeżyłem na Czarnym Lądzie dzięki elektrycznemu samochodowi. Stał się on moim sprzymierzeńcem, moją radością i obsesją” – pisze Fiedler, u kresu tej wyczerpującej podróży, która była zarazem osobistym wyzwaniem i spełnieniem marzeń. Ta relacja z drogi przez Afrykę porusza wyobraźnię czytelników i może stanowić inspirację do realizacji własnych podróżniczych pomysłów.

Arkady Paweł Fiedler— wnuk wybitnego pisarza, dziennikarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych. Od wielu lat oddaje się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów. Pomysłodawca i organizator dalekich wypraw samochodowych oraz projektu filmowo-podróżniczego – PoDrodze. 2009 r. – Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r. – Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), 2016 r. –  Maluchem przez Azję. Organizator projektu Electric Explorer African Challenge 2018 – pierwszej w historii podróży samochodem elektrycznym wzdłuż kontynentu afrykańskiego (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic). Książka „Maluchem przez Afrykę”, ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA w 2016 roku.

więcej: https://muza.com.pl/literatura-faktu/3451-pod-prad-elektrycznym-autem-przez-afryke-9788328713970.html