Pierwsze wyprawy dookoła świata
Żeglarz portugalski w służbie hiszpańskiej Ferdynand Magellan, jako pierwszy podróżnik zaplanował podróż dookoła świata, postanawiając opłynąć nasz glob. Kiedy w 1513 roku król Hiszpanii Manuel I zwolnił Ferdynanda z królewskiej służby, za jego zgodą formalnie Magellan zrzekł się obywatelstwa portugalskiego i wjechał do Hiszpanii, przyjmując jednocześnie obywatelstwo hiszpańskie.
Na podstawie znalezionej mapy z wcześniejszych podróży wiedział, że uda mu się opłynąć Amerykę Południową tak też się stało – dzisiaj to Cieśnina Magellana.
Za pieniądze podarowane przez Króla Karola I zakupił statki: Trynidad, San Antonio, Concepcion, Victoria i Santiago. Statkiem flagowym wyprawy został Trynidad. Cała załoga wszystkich statków wynosiła 270 osób.
Magellan wyruszył 10 sierpnia 1519 roku. Podróż napotykała na wiele nieplanowanych wydarzeń, otwierała także drogę morską, która w przyszłości stanowiła możliwość opływania ziemi, zdobywania kolonii, przynosiła nowe odkrycia.
Statki wypłynęły z Sewilli i zatrzymały się na krótki postój na Wyspach Kanaryjskich, po czym obrały kurs na Wyspy Zielonego Przylądka po trzech miesiącach przekroczyły równik, a po kolejnych dwóch tygodniach załoga zobaczyła brzegi Brazylii. Ferdynand przepłynął Pacyfik, opłynął północną stroną Australię, dopływając do wysp Filipińskich. Tam właśnie zginął w walkach na jednej z wysp 27 kwietnia 1521 roku.
Po jego śmierci i zgodnie z jego wolą – pewien malajski tłumacz został wolnym człowiekiem, nadano mu imię Enrique. W trakcie wypraw do Malakki zawsze był przy boku Magellana, również w trakcie walk w Afryce, a także kiedy narastał konflikt z dworem portugalskim oraz wtedy, gdy organizowano flotę.
To właśnie on był pierwszym mężczyzną, który opłynął glob. Obok jego, również całą wyprawę opisywał przypadkowy pasażer, który został zabrany na pokład statku Victoria, bogaty i żądny wrażeń – obieżyświat, płacąc za możliwość uczestniczenia w podróży. Przypuszczalnie obaj byli pierwszymi ludźmi, którzy pokonali cały obwód Ziemi drogą morską.
Nieprawdą zatem jest, że to Louis Antoine de Bougainville żyjący w latach 1729-1811, francuski żeglarz, był pierwszy. Według jego książki „Podróż Dookoła Świata” w czasie owej podróży obok wielu innych miał miejsce wyjątkowy incydent. A mianowicie: Kiedy statek jego stacjonował u wybrzeży Tahiti, pewnego dnia przyrodnik de Commerce zszedł na ląd, by nazbierać ziół i roślin. Wówczas jego służącego majtka Bare otoczyli wyspiarze wołając, że jest kobietą, którą chcieliby należycie przywitać na wyspie. Wszystko okazało się prawdą. Rzecz się miała następująco: kiedy młodej dziewczynie zmarli rodzice, ubrana w męski strój postanowiła się zaciągnąć na francuski statek, chcąc polepszyć sobie byt, a przede wszystkim zobaczyć świat.
Wobec tego to właśnie Joanne Bare stała się pierwszą kobietą, która odbyła podróż dookoła świata.
(„Dzień dobry Tahiti” Wojciech Dworczyk)
Redakcja