Odkrycie Machu Picchu
Jacek Walczak
Wyd. NOVAE RES, 2012

Odkrycie Machu Picchu stanowi wyjątkowo bogaty zbiór informacji o niezwykłym miejscu ruin inkaskiego sanktuarium, których odkrycie 100 lat temu przez Hirama Binghama i niemal nieustannie trwające badania do dzisiaj nie przyniosły odpowiedzi na wiele pytań dotyczących historii Inków.
Układ tekstu ma poniekąd formę przewodnika, przydatnego dla turystów, podróżników i wszystkich czytelników zainteresowanych Machu Picchu oraz tematyką inkaską. Na tle popularnych wydawnictw publikacje wyróżnia znacznie szerszy zakres analizowanych aspektów historycznych i archeologicznych.
Więcej na: www.jacekwalczak.com

Jacek Walczak
Autor ma dwie pasje: góry (jakże mogłoby być inaczej skoro mieszka w Zakopanem ) i Peru. Zaś w Peru – szczególnie go fascynuje Machu Picchu i wcale  się  temu nie dziwię bo to miejsce wyjątkowe, zarówno ze względu na swoją historię jak i przepiękne położenie. Byłam tam wiele razy, zawsze mnie urzeka, inspiruje i ciągle ciekawi. Miasto tajemnic, które chciało mu wydrzeć wielu uczonych od czasu kiedy w 1911 r. odkrył je dla nas, bo przecie nie dla Indian,  Hiram Bingham. Amerykanin był przekonany, że to Vilcabamba, ostatnia stolica Inków, której poszukiwano od dawna; tak się złożyło, że byłam pierwszą Polką , która do niej dotarła, a w moje ślady poszedł później Jacek Walczak. Ale to osobna sprawa, zakopiański przewodnik po Peru zajął się przede wszystkim dziejami najpiękniejszego miasta Inków Machu Picchu. Niby jest powszechnie znane, odwiedzają je rocznie miliony turystów, a tak mało o nim wiemy. Walczak włożył mnóstwo wysiłku i czasu w zebranie informacji, które po raz pierwszy w Polsce dają nam możliwie pełny obraz zarówno odkryć jak i kontekstu historyczno-cywilizacyjnego miasta, które znalazło się, jakże słusznie, na liście 7 nowych cudów świata. Ja z lektury tej książki wiele skorzystałam i gorąco ją polecam nie tylko tym, którzy wybierają się do Peru.

Elżbieta Dzikowska