Odetchnąć od miasta

Aleksandra Klonowska-Szałek
Grupa Wyd. Foksal
, 2018

Druga część opowieści o najbardziej urzekających miejscach w Polsce opowiada nowy wydany bestseller
„Odetchnij od miasta” 

Autorka zabiera czytelników w niezwykłą wyprawę po jednej z najciekawszych krain Europy. W poszukiwaniu nietuzinkowych noclegów, pysznego jedzenia, lokalnych atrakcji i inspirujących opowieści odwiedza tereny Warmii i Mazur, odkrywając ich mniej znane oblicze. Premiera 24 kwietnia.

Pensjonat w liczącym dwieście lat domu mieszczący się niedaleko farmy ślimaków, Toskania w pobliżu Morąga, sala kinowa w lochach odbudowanego pałacu, stylizowany na nowoczesną stodołę dom, który jest gwiazdą Instagrama, leśne SPA i gospodarstwo rolne z dwusetką owiec tuż pod rosyjską granicą. Jeśli Warmia i Mazury większości mieszkańców Polski kojarzyły się tylko z noclegiem pod namiotem, ogniskiem i żaglówkami, to książka „Odetchnij od miasta” obala ten mit już na pierwszych stronach. Warmia i Mazury to bowiem miejsce, w którym zanurzyć się można na wiele tygodni, odkrywając wciąż nowe oblicza jednej z najpiękniejszych krain w Polsce.   

A zatem – gdzie dobrze zjeść i kupić lokalne przetwory? Jakich atrakcji kulturalnych lub sportowych nie przegapić? A przede wszystkim – co przeżyć, by poczuć niepowtarzalny klimat Warmii i Mazur?

Praktyczne informacje dotyczące zakwaterowania, dojazdu lub lokalnych atrakcji Aleksandra Klonowska-Szałek przeplata inspirującymi rozmowami z gospodarzami – to w końcu ich charakter i osobowość, na równi z pięknem okolicy i klimatem domu, decydują o uroku danego miejsca. W przewodniku przeczytać można o miejscowych, chcących dzielić się miłością do rodzinnych stron oraz uciekinierach z wielkich miast, którzy znaleźli tu swoje miejsce na ziemi. Gospodarze starych siedlisk zmienionych w domy gościnne przypominają swoim gościom, jak pachnie prawdziwy chleb, odtwarzają smaki i przywracają pamięć o lokalnych bohaterach. W końcu, jak przeczytać można we wstępie:

„Ta książka jest nie tylko zbiorem historii o miejscach. To opowieść o ludziach, bez których nie byłoby klimatycznych Mazur i niezwykłej Warmii”.

O autorce:
Aleksandra Klonowska-Szałek – pomysłodawczyni i współzałożycielka portalu Slowhop, na którym od 2017 roku wraz z zespołem wyszukuje miejsca, urzekające klimatycznym wnętrzem i dobrą slowfoodową kuchnią, oraz umożliwia ich rezerwację. W chwilach wolnych najchętniej przebywa z mężem i córkami w niemal stuletniej oborze nad jeziorem na Mazurach Garbatych. Jest to jedyna siedziba firmy internetowej na świecie, do której jeszcze nie dotarł Internet.

W 2018 roku ukazała się pierwsza część bestsellerowego przewodnika „Odetchnij od miasta” poświęcona klimatycznym domom gościnnym w całej Polsce, autorstwa podróżniczki Aleksandry Bogusławskiej, prowadzącej blog Duże Podróże.