Drodzy przyjaciele,
niedługo usiedziałem w domu. Dla takiego podróżnika z nadmiarem energii znowu ruszam w świat. Choć niedaleko, ale muszę pospacerować. Pół roku wystarczyło, aby zaczęły mnie dręczyć myśli, gdzie jest źródło rzeki, która przepływa przez moje miasto?

PROJEKT ODRA – CZYLI „PIECHOTĄ OD ŹRÓDŁA DO UJŚCIA ODRY”

Gdzie jest źródło Odry i jak wygląda, tak się zrodził pomysł, aby iść od źródła, wzdłuż rzeki i dotrzeć do jej ujścia. Poczuć w nogach jej długość, ciągnąć za sobą wózek z ekwipunkiem, który potrzebny będzie w ciągu mojego marszu. Namiot, śpiwór, jedzenie, przybory do gotowania, woda, środki do mycia itd. Potrzebny jest cały sprzęt surwiwalowy, bowiem spać będę w lesie, unikając miejskich aglomeracji.
Odra ma 845 metrów długości, obchodząc wszystkie rozlewiska, daje około 1000 km marszu! Dzisiaj, 22 lipca 2013 wyjeżdżam ze Szczecina do Czech, gdzie trzy kilometry od miejscowości Kozłowa, na wysokości 663 m n.p.m. znajduje się źródełko Odry. Do niedawna nie można było dotrzeć bezpośrednio do źródełka, ponieważ usytuowane jest na terenie największego poligonu wojskowego naszego południowego sąsiada. Obecnie jest udostępnione dojście jeden dzień w tygodniu.

Ryszard Tunkiewicz