Projekt Przemka Skokowskiego, 2012

Wyprawa pod patronatem Dookoła Świata

Przemek Skokowski, student Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim, rozpoczyna swój projekt podróżniczy – Miłość, szczęście i marzenia.

Sam pomysł na projekt jest wręcz banalny. Wziąć kamerę i nagrać odpowiedzi na trzy krótkie pytania, wszystkich spotkanych na trasie osób. Czym jest dla Ciebie miłość, szczęście i marzenia? Wszystkim wydaje się, ze te trzy rzeczy mogą być używane zamiennie, jednak obecnie żyjemy w czasach powszechnego dostępu do Internetu, komunikacji, wiedzy nie wspominając już o tak podstawowych rzeczach jak dostęp do wody bieżącej czy opieki zdrowotnej. Czy bogacenie się ma wpływ na definicję szczęścia? Czy dochody określają nasze marzenia? Czy religia i kultura wpływają na postrzeganie miłości?

Odpowiedzi na właśnie te pytania ma udzielić projekt Przemka. Oczywiście większość z czytelników będzie się uśmiechała pod nosem, że przecież osoba dorosła powinna mieć już ukształtowaną opinie dotyczącą tak ważnych w życiu rzeczy. Owszem, powinna. Dlatego projekt jest skierowany do osób młodych, będących na etapie poszukiwania swojego miejsca w społeczeństwie i odpowiedzi czego tak naprawdę chcą od życia.
Ciekawa z punktu widzenia projektu jest również trasa, która autor planuje pokonać samodzielnie autostopem. Rozpoczyna się w Przemyślu i prowadzi przez Ukrainę, Rosję, Gruzję, Azerbejdżan, Iran, Armenię, Turcję a następnie całe Bałkany. Pierwsze skojarzenia jakie nasuwają się po przejrzeniu tej trasy są oczywiste. Są to prawdopodobnie jedne z najbardziej zapalnych punktów na kuli ziemskiej. Kaukaz, Bliski Wschód i Bałkany są terenami nie tylko zróżnicowanymi pod względem religijnym, rasowym czy kulturowym, ale i również od lat poróżnionych wieloma konfliktami. Wszystkie te fakty potęgują ciekawość o końcowych efektach projektu Miłość, szczęście i marzenia. Czy wbrew konfliktom, religii i kulturze okaże się, że wszyscy ludzie są tacy sami w swoich pragnieniach i dążeniach? Czy może jednak różnice doprowadziły do postrzegania nieszczęścia jednego człowieka jako błogosławieństwa drugiego?

Celem projektu, poza próbą ustalenia odpowiedzi na te wszystkie pytania, jest pokazanie  młodym ludziom nie tylko świata, który jest w zasięgu ich ręki, ale również tego co tak naprawdę powinno się liczyć w życiu.
Efektem projektu mają być trzy kilkuminutowe filmiki przedstawiające najciekawsze wypowiedzi z każdej kategorii. Dodatkowo w planie jest przygotowanie prezentacji multimedialnej, która ma zachęcić młodzież do poznawania świata autostopem, co jest najłatwiejszą i najciekawszą formą poznawania innych kultur, zwyczajów i ludzi.
Zarówno prezentacja jak i filmiki będą wyświetlane na spotkaniach w liceach ogólnokształcących oraz uczelniach wyższych na terenie Pomorza.