28 października 2018 roku Republika Czeska obchodzi setną rocznicę powstania niepodległej Czechosłowacji. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano w ciągu całego roku.  Zapraszamy do udziału w imprezach w różnych miastach czeskich, do zwiedzania ciekawych miejsc i obiektów. 

Praga: architektura Plečnika    

Zamek Praski jest symbolem Pragi już od IX wieku. Wraz z powstaniem Czechosłowacji konieczna była jego przebudowa, aby mógł pełnić swoją nową funkcję siedziby prezydenta Tomasza Garrigue Masaryka.  Pod nadzorem słoweńskiego architekta Josipa Plečnika przebudowano nie tylko I dziedziniec i apartament prezydenta, ale także ogrody i salę kolumnową prowadzącą do Sali Hiszpańskiej przy Bramie Mateusza. Plečnik zostawił w Pradze jeszcze jeden ślad – kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach. Ma on szeroką wieżę główną, o wysokości 42 metrów. Ciekawostką jest też ogromny, okrągły zegar o średnicy 7,5 metra, największy tego typu zegar w Czechach.

Mladá Boleslav: narodziny światowej marki

Historia Škoda Auto, największego czeskiego producenta samochodów, sięga 1895 roku, kiedy to dwóch zapalonych rowerzystów – mechanik Václav Laurin i księgarz Václav Klement – zakłada w mieście Mladá Boleslav małą firmę produkującą rowery. 10 lat później zaczyna się tu produkcja pierwszego modelu samochodu Voiturette A, który wynosi fabrykę między liderów przemysłu motoryzacyjnego. Historię słynnej marki, od pierwszych rowerów po najnowsze modele samochodów, prezentuje interaktywne Škoda Auto Muzeum, mieszczące się w dawnych halach produkcyjnych. Muzeum organizuje także czasowe wystawy, imprezy, koncerty czy zajęcia dla dzieci.

Luhacovice, fot. Vclav Jirsek

Hradec Králové: wyjątkowa koncepcja urbanistyczna

Hradec Kralove, jedno z najstarszych miast czeskich, leży w regionie wschodnich Czech, u zbiegu rzek Łaby i Orlicy (około 50 km od Kudowy-Zdroju). Jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu, z  bardzo bogatą historią. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście znajduje się w dokumencie wydanym przez króla Ottokara z dynastii Przemyślidów w roku 1225. Na początku XIV wieku staje się miastem posagowym czeskich królowych. Szczególny rozkwit Hradca Kralovego nastąpił za panowania królowej Elżbiety Ryksy. Z jej inicjatywy zbudowano między innymi gotycki kościół Św. Ducha, podniesiony później do rangi katedry. W okresie renesansu, kiedy w Hradcu Kralovem  działało wielu krajowych i zagranicznych architektów, powstała druga dominująca budowla – Biała Wieża. Na uwagę zasługuje także barokowy kościół Wniebowzięcia NMP czy monumentalny budynek Muzeum Czech Wschodnich, wzniesiony w latach 1909-1912 według projektu Jana Kotěry. Miłośników architektury zainteresują także budynki zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX wieku  Josefa Gočára.

 Pilzno: mieszkania Adolfa Loosa

Adolf Loos uważany jest za najważniejszego środkowoeuropejskiego architekta lat trzydziestych XX wieku. Na przełomie lat 20. i 30. Loos często przebywał w Pilznie  i w tym czasie zrealizował przebudowę tzw. domu Brummela i 13 wnętrz mieszkalnych, które przez ekspertów uważane są za jeden z największych klejnotów nie tylko Pilzna, ale całej architektury XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia kilku z nich. Przygotowane są trzy trasy zwiedzania wraz z przewodnikiem, w trakcie których można obejrzeć cztery apartamenty.

Brno: metropolia funkcjonalizmu

W Brnie warto zwiedzić między innymi zamek Špilberk, Podziemia Brneńskie, Katedrę św. Piotra i Pawła i funkcjonalistyczną Willę Tugendhatów, dzieło sławnego niemieckiego architekta Miese van der Roha, jedyny zabytek architektury modernizmu w Republice Czeskiej wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  Brno może poszczycić się jeszcze jedną perłą funkcjonalizmu. Willa Stiassni na planie litery „L“ została wybudowana według projektu Ernsta Wiesnera.  W willi gościło wiele znanych osobistości, między innymi Fidel Castro.

Willa Tugendhatw Brno, fot. UPVISION

Luhačovice: bajkowe uzdrowisko 

Malownicze miasto uzdrowiskowe, leżące na Morawach Południowych swą renomę zawdzięcza nie tylko trzystuletniej tradycji balneologii, źródłom leczniczym, ale także przepięknej architekturze domów uzdrowiskowych, w stylu secesji ludowej – dzieł słynnego architekta Dušana Jurkoviča.  W ciągu zaledwie trzech lat wybudował tu dwanaście obiektów.  Do dnia dzisiejszego zachowało się osiem budynków, które podziwiają turyści z całego świata.

Mikulov – barokowa perełka na granicy czesko-austriackiej

Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu Moraw, tuż przy granicy z Austrią. Nad miastem dominuje barokowy zamek, dawniej własność Liechtensteinów, później Dietrichsteinów, za których panowania otrzymał on swój obecny wygląd. 

Do najciekawszych pomieszczeń zamkowych należy biblioteka, sala przodków, a także piwnica z największym muzealnym rarytasem – wielką beczką na wino z roku 1643, o pojemności 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek), unikatem na skalę europejską.  

W dolnej części mikulovskiego rynku znajdziemy rodzinny grobowiec Dietrichsteinów, wzniesiony na miejscu kościoła św. Anny, zniszczonego w wyniku pożaru w 1784 roku. Od XVII do XIX wieku pochowano tu w sumie 45 członków rodu. W sezonie turystycznym (od kwietnia do października) na stałej wystawie można zapoznać się z historią tego miejsca i dawnymi tradycjami pielgrzymkowymi Mikulova. Zobaczymy tu również szaty Karoliny Maksymiliany Dietrichstein z XVIII wieku, które zostały odnalezione w grobowcu i niedawno odrestaurowane. W kaplicy organizowane są koncerty organowe (zachowały się oryginalne organy kościelne), zaś z tarasu rozciąga się piękny widok nie tylko na zabytkowy rynek, lecz również na okolice Mikulova.

Z miasta możemy wybrać się na spacer na Świętą Górkę (czes. Svatý kopeček), jedno z najstarszych w Czechach miejsc pielgrzymkowych. Wzdłuż drogi wiodącej do sanktuarium umieszczone są stacje drogi krzyżowej z kapliczkami. Na szczycie stoi kościół św. Sebastiana, wzniesiony w XVII wieku na polecenie kardynała Franciszka z Dietrichsteina jako wotum dziękczynne za wygaśnięcie epidemii. Z góry rozciąga się malowniczy widok na Mikulov i rozległe winnice.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

2017