Arkady Paweł Fiedler 
Maluchem przez Afrykę
Wyd. Muza, 2017

Pasja podróżowania zapisana w genach – wnuk wybitnego podróżnika legendy kontynuuje rodzinną tradycję i podbija świat… Fiatem 126p. Jego pierwsza książka, „Maluchem przez Afrykę” – relacja z wyprawy przez odległy ląd. 

Arkady Paweł Fiedler przejechał legendarnymMaluchem, zwanym przez niego Zieloną Bestią, ponad szesnaście tysięcy kilometrów wzdłuż Afryki Wschodniej, trasą od Egiptu do RPA. Nieśpieszna jazda, zbaczanie z wyznaczonych tras i wzbudzający żywe zainteresowanie miejscowych Maluch pozwoliły podróżnikowi doświadczyć prawdziwej, zapomnianej już Afryki i poznać rdzenną ludność. Wnuk podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera dotarł w ten sposób między innymi do gościnnych Nubijczyków, widział codzienną udrękę w Etiopii, obserwował obrzędy plenienia Hamer, a w Namibii spotkał się z Buszmenami.

Maluchem przez Afrykę to dziennik szczególnej wyprawy. Paweł Arkady Fiedler udowodnił, że porzucenie monotonii miejskiego życia i podróż w nieznane nie muszą pozostawać jedynie w sferze marzeń. Podczas swojej ekspedycji pokazał, że niepozorny Maluch, do którego wielu Polaków ma wciąż sentyment, nadal sprawdza się jako towarzysz podróży. W końcu to właśnie dzięki tej wyprawie Arkady Paweł Fiedler stał się kontynuatorem rodzinnej pasji odkrywania nieznanych miejsc.

Od czasu do czasu – pisze autor– zatrzymuję się i wysiadam ze swojej maszyny, by zaczerpnąć świeżego, rześkiego powietrza. Jest chłodno i wietrznie, dzięki czemu postoje orzeźwiają nie tylko mnie, ale i Malucha, który może odsapnąć po trudach większej wspinaczki. Cały dzisiejszy odcinek to właściwie tylko wspinaczka. Krótkie postoje dają też okazję do spotkań z miejscowymi ludźmi. Etiopia maokoło 90 milionów mieszkańców. To drugi po Nigerii kraj pod względem zaludnienia. Ludzie towarzyszą mi stale, gdziekolwiek się zatrzymam. Nawet gdy z pozoru nikogo ani widu, ani słuchu, to w ciągu kilku zaledwie minut wyrastają jak spod ziemi. Najczęściej dzieci. Na ogół zajmują się onepasieniem zwierząt przy drodze, pomagając rodzinie w codziennej egzystencji, ale na widok Malucha zapominają o bożym świecie i ciągną do auta jak do magnesu. Na wielką toyotę obok nikt nie patrzy, zwykle stoi osamotniona. Tłumek ciekawskich kłębi się tylko przy Maluchu, oglądając tajemniczy pojazd z każdej możliwej strony.

O autorze

Arkady Paweł Fiedler – wnuk Arkadego Fiedlera, wybitnego pisarza i podróżnika. Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego – Po Drodze: 2009 r. – Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r., Maluchem przez Afrykę, 2016 r. – Maluchem przez Azję. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Mieszka i pracuje w Puszczykowie.