Artykuł z Dookoła Świata, 2014

Kraj rozkoszującej przyrody i barw błękitu oraz Kreoli – potomków kolonizatorów i niewolników, otwartych, przyjaznych, spontanicznych. Swoje uczucia i radość ducha odzwierciedlają w tańcu merengue. Zachwycające parki narodowe, urzekająca tropikalna roślinność, jasnoniebieska, kryształowa woda, białe jak śnieg plaże, doskonałe ośrodki hotelowe z rewelacyjnym jadłospisem, to wszystko sprawia, że Republika Dominikańska jest jedną z dziesięciu najlepszych destynacji wakacyjnych, słusznie uważana za miejsce z najpiękniejszymi plażami, gdzie można leniuchować na plaży, prażąc się w gorącym słońcu.

Dominikana jest drugim co do wielkości państwem na Karaibach, na jednej z wysp archipelagu Wielkich Antyli, odkrytej przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Stolica kraju Santo Domingo to najstarsze osiedle europejskie obu Ameryk. Każdy region kraju posiada swój szczególny urok.

Rdzennymi mieszkańcami Hispanioli byli Tainowie. W ciągu stuleci, od XVI w. ludność wyspy wzbogaciła się  o niewolników afrykańskich oraz francuskich osadników. Zachodnia część wyspy, pod kontrolą francuską, znana jako Saint Domingue wyodrębniła się w 1804r. po powstaniach mieszkańców przeciwko najeźdźcom, m.in. Legionom Polskim, jako niepodległe państwo Haiti.
Kraj wyzwolił się spod okupacji haitańskiej 27 lutego 1844r, po zwycięskim powstaniu, ogłosił niepodległość. Piętnaście lat później kraj opanowała okupacja hiszpańska, w XX w. – okupacja amerykańska. W 1961 r. w wolnym kraju zasiadł na czele rządu pierwszy prezydent Joaquin Balaguer. Przez ostatnie pół wieku Republika Dominikańska utrzymuje niepodległość i buduje swoją gospodarkę, podnosi standard życia mieszkańców, przede wszystkim wykorzystując swoje zasoby naturalne, tym samym stając się wspaniałą destynacją wakacyjną dla całego świata.

Dominikana to raj dla turystów, zarówno tych, którzy wielbią się w spędzaniu czasu na plaży, jak i tych, dla których wakacje są czasem realizowania hobby w najróżniejszych sportach.

Środek wyspy jest górzysty, porośnięty przez tropikalne lasy, natomiast wybrzeże ze wszystkich trzech stron – piaszczyste, morze turkusowe, ciepła woda i palmy kokosowe. Kuchnia tego kraju opiera się na owocach ziemi i morza. Ananasy, papaje, langusty, krewetki oraz małże i ryby wspaniale wpływają na dietę odwiedzających, przyczyniając się do odnowy biologicznej.

Prestiżowe firmy hotelarskie korzystając z fascynujących i niepospolitych warunków naturalnych przygotowały komfortowe ośrodki z leniwymi wakacjami all inclusive dla przyjezdnych.

Santo Domingo de Guzmán – Amerykańska Stolica Kultury

najstarsze miasto Karaibów, stolica kraju założona 4 sierpnia 1496 r. przez Don Bartolomé Colóna. Miasto nowoczesne i kosmopolityczne, za swoją dzielnicę kolonialną, strzegącą 300 zabytków, otoczoną kamiennymi, złotymi murami, została nazwana Amerykańską Stolicą Kultury. Za wpływ na architekturę i urbanistykę Ameryki, za wartość historyczną oraz związek miasta z faktami i wydarzeniami o wartościach uniwersalnych, w 1990 r. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Podczas wizyty w stolicy kraju koniecznie trzeba wybrać na spacer przynajmniej jeden z ośmiu przygotowanych szlaków Trasy Turystyki Kulturalnej. Począwszy od Dzielnicy Kolonialnej, ograniczonej rzeką Ozama, poprzez Avenida del Puerto, wzdłuż nabrzeża Morza Karaibskiego, miasto, rozciąga się na wschód i na zachód nowoczesnymi alejami. W pełnym kontrastów, jedynym wyjątkowym otoczeniu, można odnaleźć radość i pogodę ducha. Urokliwy deptak Los Nichos, pasaż im. Arturo Pellerano Alfau, zaprowadzi nas do Twierdzy La Fortaleza Ozama z wyróżniającą się średniowieczną wieżą La Torre del Homenaje, z 1507 r. Ciekawe fakty historyczne wpisały się w opowiadania o twierdzy. W 1509 r. triumfalnie wjechał do niej Don Diego Colón – II Wicekról Nowego Świata, II Admirał Oceanu, I Książę Veragua, I Markiz Jamajki i Gubernator Hispanioli wraz z małżonką Wicekrólową Marią de Toledo. W murach twierdzy swoją Powszechną Historię Indii spisał Gonzalo Fernandela de Oviedo. W jednym z budynków na sąsiedniej ulicy, Hernán Cortés obmyślał strategię podbicia Azteków – króla Montezumy. Świątynie zakonu Jezuitów, posiadłości królewskie (Casas Reales), Pałac księcia – El Alcazar oraz Królewskie Stocznie (Reales Atarazanas) – wszystko to kryje Santo Domingo. Warto również poznać historię grobu Krzysztofa Kolumba, wielkiego admirała, którego szczątki ostatecznie spoczywają w Mauzoleum Kolumba (Faro de Colon). Jedną z najpiękniejszych budowli  miasta jest Cathedral Basilica Santa Maria la Menor, pod którą kamień węgielny położył Diego Kolumb. Plaza de la Cultura, to ulica muzeów. W trakcie spaceru można swobodnie przechodzić od jednego do drugiego: Muzeum Ludu Dominikańskiego, Muzeum Sztuki Narodowej, Muzeum Narodowej Historii i Geografii, czy Muzeum Przyrodniczego.

Santo Domingo de Guzmán

Południowe Wybrzeże Republiki Dominikańskiej – fascynująca podróż i czar plaż

daje nam możliwość poznania odmiennych środowisk naturalnych, przyrodniczych osobliwości, obserwacji rzadkich gatunków zwierząt i wyjątkowych okazów flory. Nasza przygoda na południowym wybrzeżu rozpoczyna się w Punta Cana, z której katamaranem dopłyniemy do perły Morza Karaibskiego – wyspy Saona, największej z otaczających wysp, oblewanych przez turkusowe fale. Dla fascynatów sportów wodnych zapraszamy na nurkowanie i snorkeling.

Punta Cana 

Dotrzemy w tym zakątku do marinarium – podwodnego zaczarowanego świata rafy koralowej. Region położony na wschodniej części wyspy, swoją popularność zawdzięcza najlepszym polom golfowym. Wyśnione białe plaże i jasnoniebieska woda sprzyja zabawom, szczególnie sportom wodnym, serfowaniu na mniejszych i większych falach oraz nurkowaniu. W okolicy koniecznie należy odwiedzić park Manati z tropikalnymi roślinami i wspaniałą fauną. W ofercie parku jest niepowtarzalne Taino Show, bardzo ciekawie pokazujące historię i kulturę rdzennych mieszkańców. Niepowtarzalne dla dzieci przeżycie to wizyta w Dolphin Island. Kilka minut od plaży w kierunku otwartego morza można pływać razem z delfinami i fokami. Przygotowane małe łódki zawożą odważnych do raju tych ssaków.

Dominikana; Teleferico

Bayahibe – usytuowane wzdłuż białych plaż, okolonych palmami. Legenda głosi o rzekomych złożach złota w tej wiosce rybackiej, prawdopodobnie eksplorowanych przez piratów. Dla miłośników sztuki polecane jest Altos de Chavón, replika XVI-wiecznego, śródziemnomorskiego miasteczka, którego budowę rozpoczął  Charles Bludhorn w 1976r. Miało ono być prezentem urodzinowym dla córki. W miejscowości obok sklepików z warsztatami i pracowniami artystów znajduje się  amfiteatr zbudowany na 5 tys. miejsc. Tu koncertował Frank Sinatra i Carlos Santana.

La Romana, jest trzecim co do wielkości miastem. Kierując się na zachód, droga prowadzi przez pola trzciny cukrowej i roślinności tropikalnej. Miniemy wspaniałe ośrodki turystyczne, Boca Chica, popularne miejsce autentycznej, dominikańskiej atmosfery, Juan Dolio i Guayacanes jadąc wzdłuż białych plaż. Dalej miniemy pulsujące serce wybrzeża południowego – Santo Domingo. Wkrótce dotrzemy do miejscowości – Bani, tamtejsze wydmy stanowią wielką atrakcję. Dalej lasy, dla miłośników motyli i ptaków, na koniec, miejsca mniej odwiedzane przez turystów, cisza gór i najwyższy szczyt Antyli, Pico Duarte, który znajduje się w centralnym masywie górskim, a jego wysokość wynosi 3098 m.
Interesujące zjawisko w rzeźbie terenu stanowi jezioro Enriquillo, największe słone jezioro na Karaibach. Jego głębokość przekracza nawet 40 metrów. Wraz z wysepką Cabritos  tworzy Park Narodowy Isla Cabritos, zamieszkiwany przez krokodyle, legwany i różowe flamingi.

Flo-Sun: Casa de Campo Resort, Dominican Republic

Północne Wybrzeże Republiki Dominikańskiej przynosi doznania niezapomnianych wrażeń i przyjemnego podekscytowania, oblewane przez wody Oceanu Atlantyckiego

Monte Cristi, założone w 1506r. stanowiło ważny port handlowy. Stąd droga morska prowadziła w świat, tu ładowano na statki i wywożono krajowe produkty: trzcinę cukrową, czy mahoń. Dzisiaj miejscowi zajmują się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Jednak idealne plaże Cavo Cabrita i El Morro przyciągają turystów, nie tylko celem wylegiwania się na słońcu, ale również do nurkowania. Wokół 300 metrów dalej położonej wyspy Isla Cabrita, miłośnicy nurkowania mogą odkrywać wraki zatopionych statków i kolonialnych galeonów. W pobliżu warto również odwiedzić Park Narodowy Monte Cristi, z dziewiczą przyrodą tej subtropikalnej krainy. Park jest siedliskiem endemicznych roślin, przede wszystkim dziesięciu gatunków płazów, włącznie z amerykańskim krokodylem. Duże żółwie morskie przypływają na tę część wybrzeża składać jaja.

Dominikana; Parque de Puerto Plata

Puerto Plata – miejsce, nazwane Srebrnym Portem, z uwagi na kolor wody, która o zmroku przybiera srebrną barwę. Wyśmienite dla rodzin z dziećmi, z wyposażonymi ośrodkami w niezliczoną ilość basenów i zjeżdżalni. W okolicy  góra Mount Isabel del Torres, na którą warto wjechać kolejką linową, gdzie znajduje się ogród botaniczny, wyjątkowy pomnik Chrystusa, a także rozpościera się fantastyczna panorama miasta. Niedaleko miasta warto dotrzeć do skarbu północnego wybrzeża – 27 wspaniałych wodospadów Damajaqua Cascades, otoczonych bujną tropikalną roślinnością. Korzystając z usług wyszkolonego przewodnika  można cieszyć się ekscytującymi skokami  do wody, orzeźwiającymi kąpielami pod wodospadami, w skalnych basenach, z kryształowo czystą wodą. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Ocean World Adventure Park w Cofresi, park tematyczny z lwami morskimi, rekinami i tygrysami oraz pływaniem z delfinami.

Dla potrzebujących wzrostu adrenaliny przygotowano zip-lining oraz przejażdżkę nad koronami drzew, czy jazdę w moster trucku, rejestrując te chwile za pomocą kamerki Sony Action Cam.

Północ również oferuje ciekawe miejsca z zamierzchłych czasów – zbudowana w 1540 r. twierdza  San Felipe, wiktoriańskie rezydencje, charakterystyczne domy z kolorowego drewna, hiszpańskie balkony. Na tej półkuli Ziemi zaprasza Muzeum Bursztynu z ciekawą ekspozycją kamieni różnych rodzajów i kolorów. Dla panów proponujemy odwiedzenie gorzelni Brugal, gdzie produkuje się jednego z najlepszych rumów Republiki Dominikany.

Cabarete, kolebka surferów, kiteboardingowców, miłośników sportów wodnych i ekstremalnych.

Od 2000 r. odbywają się w Cabarete zawody i międzynarodowe konkursy w windsurfingu.

Dominikana; Playa Grande

Samana – półwysep o długości 63 km i szerokości 10-23 km, bajkowy zakątek, jadąc na północny wschód wyspy, ze stolicą Santa Barbara de Samana. Kilometry niedotkniętych plaż, wysokie palmy, kryształowo – turkusowa woda, zielone wzgórza i nienaruszona przyroda, to raj dla turystów i ekologów. Ponieważ półwysep pozostawał jeszcze do niedawna trudno dostępny z powodu infrastruktury, dzisiaj stanowi miejsce, o jakie coraz trudniej na naszej planecie. Niezapomnianym doświadczeniem i pamiątką z wakacji będzie przywiezienie wspomnień z obserwacji wielorybów garbatych, zwanych też humbakami, które przypływają w te strony w czasie zimy, z Grenlandii. W przyległych wodach Dominikany ssaki te rozmnażają się. Samce odpływają poza zatokę, aby walczyć o samice, te z kolei pozostają na miejscu, szukając najlepszych warunków dla swoich młodych, które przyjdą na świat. Sezon obserwacji rozpoczyna się ok. połowy stycznia i trwa do końca marca. W innym okresie warto udać się do Parku Narodowego Los Haitises, gdzie dzięki unikalnemu środowisku spotkać można manaty, żółwie morskie, nietoperze, węże boa i czaple. Naturalna sceneria tego miejsca stała się planem filmowym kręconego tutaj „Parku Jurajskiego”.

W okolicy znajduje się najwyższy wodospad Dominikany Salto de Limon, który zdecydowanie urzeka przybyszów, tworząc tajemniczą i niespotykana atmosferę. Cueva Fun Fun, jaskinia, która zapewni nam podróż w czasy historii, epoki kamienia, zjazd po linie do jaskini. Wcześniej nazywana La Cueva del Diablo, pieczarą diabła, to 7 km tuneli, formacji skalnych i podziemnych rzek.

Higuey Adventure – miejsce objawienia Matki Boskiej

Spacer ulicami Salvaleon de Higuey, stolicy prowincji Altagracia, okaże się bardzo ciekawym, bowiem słynie z objawienia Matki Boskiej. Fakt ten ściąga do Higuey co roku, 21 stycznia, pielgrzymów z całej wyspy. W 1979 r. miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej  pielgrzymki do Dominikany.

Republika Dominikany wyróżnia się łagodnym klimatem wśród wysp karaibskich. Pozwala on na uprawianie sportów przez cały rok. Oprócz wycieczek krajoznawczych, jazdy konnej, gry w golfa i wszelkich sportów wodnych różnorodna sceneria przyrodnicza zachęca do spróbowania czegoś nowego z dodatkiem adrenaliny i przyjemnym mrowieniem na ciele.

SunGallery Centro Comercial, Santo Domingo

Najdłuższa rzeka kraju Yaque Del Norte w rejonie Cordillera Central oferuje możliwości raftingu. 295-cio kilometrowa rzeka z rwącym nurtem, spełnia wymarzone warunki na świetny rafting. Na południowych plażach Bozo Beach i Kie Beach, wysokie fale, wiatr i temperatura wody, która wynosi przeciętnie 26oC, sprzyja kitesurfingowi oraz windsurfingowi. Na południu Bayahibe, jest najlepszym miejscem do nurkowania. Miłośnicy tego sportu znajdą tam kilka starych wraków galeonów oraz piękne rafy koralowe, a także tysiące barwnych, tropikalnych ryb i morskich roślin. Niecodziennym przeżyciem może okazać się także jazda na szybkich czterokołowcach, po trudnym terenie, z błotem, kurzem i wielką dozą radości.

Wycieczka po Dominikanie to również odwiedzenie wiejskiej plantacji kawy, trzciny cukrowej czy kakao. O tym, że najlepsze cygara zwija się ręcznie wiedzą prawie wszyscy, ale niewiele jest takich miejsc, gdzie można przyjrzeć się tej technologii z bliska. Podczas wakacji w raju dowiecie się, jak powstają dzięki sprawnym dłoniom, bądź z pomocą prymitywnych narzędzi. Ciekawa jest również historia produkcji cygar i ich pozycja w obrocie światowym.

Tradycyjna kuchnia

Wśród tradycyjnych potraw kuchni dominikańskiej są sancocho, pastel en hoja, mofongo, locrio, la bandera, casabe, czy platano. Tropikalne owoce: papaja, ananas, banany i mango podawane są przez cały czas, dodatkiem całodziennym są również wyciskane świeże soki. Obiad dominikański La Bandera Dominicana, to potrawa z duszonego mięsa, białego ryżu i fasoli. Trzykolorowe danie przypomina flagę państwową, podawane jest zawsze z sałatką lub smażonym bananem. Menu proponuje warzywny sos kreolski, salsa criolla z cebulą, papryką i pomidorami. Serwowany jest z rybami, krewetkami i mięsem drobiowym. Często można wybrać też sos czosnkowy, al ajillo lub beszamelowy – la crema. Na śniadanie podaje się popularne mangu, czyli kaszę z bananów typu platan, z jajkiem na twardo i smażoną salami z cebulką. Podczas weekendowych spotkań z rodziną proponuje się sancocho, które składa się z kilku typów warzyw: yuca, name, yautia, mapuey oraz platano z kolendrą. Można wykorzystać mięso wołowe, wieprzowe lub drobiowe. Chociaż na wyjątkowe okazje serwowane siete carnes przygotowuje się z siedmiu rodzajów mięs. Święta Bożego Narodzenia, również tak, jak i w Polsce wymagają tradycyjnych potraw, lecon asado, czyli pieczone prosię z ryżem i grochem (moro de guandules) oraz sałatki ziemniaczanej. W odróżnieniu na Wielkanoc podawane jest habichuelas con dulce, z bobu. W północnej części kraju często spotykane są placki – johnnycakes i knedle, w górach – zupę kremową z selera.  Typowe dominikańskie desery zawierają majarete, słodki kukurydziany puding, podawany ze świeżym owocami i kompotem o konsystencji syropu ze słodkich ziemniaków.

Dominikana  oferuje wszystko to, o czym większość z nas marzy, bez względu na preferencje, życzenia i upodobania. Dla poszukiwaczy przygód i aktywnego wypoczynku, miłośników przyrody i historii, a także wielbicieli skarbów naturalnych.

Zatem zacznijcie planować swój urlop w kraju przygód i słońca, a wakacje pozostaną w pamięci na całe życie.
Autor Agata Kosmalska

INFORMACJE:

Turyści z Polski wjeżdżają do Dominikany na podstawie specjalnej karty turystycznej, wydawanej w dominikańskiej ambasadzie lub akredytowanym konsulacie. Można ją też wykupić razem z biletem lotniczym, albo na miejscu w porcie lotniczym lub morskim. Koszt 10 USD.

GDZIE W ZIMIE NA GOLFA? DO REPUBLIKI DOMINIKAŃSKIEJ

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie turystyką golfową. Wraz z przyjściem zimniejszych miesięcy coraz więcej graczy zaczyna zastanawiać się nad wyjazdem w ciepłe kraje. Zimę można osłodzić sobie np. w Republice Dominikańskiej, gdzie panują idealne warunki do gry w golfa – słoneczna pogoda i przyjemna temperatura przez cały rok, wyśmienite kurorty all-inclusive,  a przede wszystkim pola golfowe najwyższej jakości.

BACHATA, TROPIKALNE SHOW & KARIBSKIE AFRO

Jeśli wybierasz się do Republiki Dominikańskiej między styczniem i kwietniem 2015 r., na pewno odwiedź miasteczko Altos de Chavon pod La Romaną na południowo-wschodnim wybrzeżu. Co poniedziałek i co niedzielę wieczorem występuje tu 50 tancerzy i śpiewaków biorących udział w oryginalnym tropikalnym show w rytmach merengue, bachaty, chachy, mamby, bolera i salsy. Karaibski koncert na żywo ma miejsce w amfiteatrze Altos de Chavon, gdzie występował kiedys np. Frank Sinatra czy Elton John.

REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA NA POKŁADZIE LUKSUSOWYCH STATKÓW TRANSOCEANICZNYCH

Białe piaszczyste plaże, parki narodowe, zabytki kolonialne i strefy zakupowe – to wszystko czeka na ciebie w Republice Dominikańskiej. Coraz więcej Polaków i Polek wyrusza do Republiki Dominikańskiej na pokładzie luksusowych pasażerskich statków transoceanicznych. W kraju znajduje się pięć dużych portów, dzięki czemu zobaczyć można nie tylko historyczne centrum Santo Domingo, ale także elegancką La Romanę, wiktoriańskie Puerto Plata lub naturalny raj na Samanie.

W BARAHONIE POWSTAŁ PROJEKT „EKOSZLAKU“
Barahona to stosunkowo nieodkryty region kraju na południowo-zachodnim wybrzeżu, który skrywa przepiękna bujną przyrodę. Management destynacji Barahona zaczął rozwijać projekt o nazwie „Ekoszlaki“, którego celem jest wsparcie ekoturystyki wraz z dbałością źródła naturalne i pamiętając o włączeniu do projektu społeczności miejscowych.