Norwegia aktywnie

Norwegia bez wątpienia jest krajem górzystym, w którym każdy fan trekkingu znajdzie coś dla siebie – od tras łatwych, spacerowych, poprzez średnio trudne, do szlaków, na których potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Dodatkowo góry przyciągają amatorów różnych sportów, od trekkingu, przez narty, rowery górskie, biegi przełajowe.

W miejscowości Loen, położonej nad wschodnią odnogą Nordfjordu, w regionie Sogn og Fjordane znajduje się najbardziej znana norweska via ferrata, czyli górska trasa wspinaczkowa z wbudowanymi w skały linami i spektakularnym mostem wiszącym o długości 120 m. Jest to najdłuższy most na trasie wspinaczkowej w Europie. Dla tych, którzy mają lęk wysokości i nie wyobrażają sobie przejścia nad przepaścią już 20 maja 2017 roku zostanie otwarta nowa możliwość – zacznie kursować Loen Skylift, czyli nowoczesna kolejka górska.

Lovatnet lake Loen-Nordfjord

Kolejka Loen staruje w pobliżu brzegu fiordu, natomiast stacja górna jest opodal wierzchołka Hoven (1011 m n.p.m.). Mimo dużej różnicy wysokości, podróż wagonikiem zajmie zaledwie 5 minut. Oprócz przepięknej panoramy, emocji dostarczy sama jazda – Loen Skylift należy bowiem do najbardziej stromo poprowadzonych na świecie. Na górnej stacji znajdziemy restaurację ze spektakularnym widokiem na fiord i górską okolicę. Nowa inwestycja uczyni z Loen ośrodek całorocznej, aktywnej turystyki. Dzięki kolejce, szlaki trekkingowe, w tym trasa na popularny szczyt Skåla, będą dostępne dla szerokiego grona turystów, skorzystają także miłośnicy kolarstwa górskiego, narciarze uprawiający skitouring. Amatorzy wspinaczki będą mogli po 6,7 godzinnej wędrówce na szczyt Hoven zjechać wygodną kolejką i odpocząć po wysiłkowej trasie. Każdy kto ma ukończone 12 lat, dobrą kondycję, doświadczenie górskie i nie ma lęku wysokości powinien spróbować swoich sił na via ferracie. Trasa jest świetnie zabezpieczona, w Loen Active można wypożyczyć sprzęt tj. uprząż i kask, skorzystać z usług przewodnika. Po pokonaniu widokowej trasy zboczem góry, z której roztaczają się widoki na fiord i lodowiec na wysokości 750 m dochodzimy do otwartego w 2013 roku najdłuższego przy via ferracie mostu wiszącego w Europie.  Widok z niego – jeśli ktoś zdoła się tam zatrzymać – jest imponujący –  wody Hundvikfjord i turkusowe jezioro Lovatnet i skalne zbocza dookoła.  

Most wiszacy, fot. Einar Fannemel

Koszt budowy nowej kolejki wyniósł około 250 milionów koron norweskich, co lokuje Loen Skylift w gronie najdroższych inwestycji turystycznych w Fiordach Norwegii w ostatnich latach. Cena wjazdu bądź zjazdu zaczyna się od 120 NOK (dzieci do lat 15) i 320 NOK dorośli.

Region Sogn og Fjordane z  najdłuższym i najbardziej znanym fiordem w Norwegii Sognefjord jest doskonałym miejsce do tego, żeby zrozumieć, dlaczego Norwegia znana jest w świecie jako „kraina fiordów”. Jeśli planujemy dłuższe zwiedzanie warto rozważyć podróżowanie po Norwegii własnym samochodem, zabranie jedzenia, sprzętu turystycznego, oszczędzimy w ten sposób sporo pieniędzy. Najszybsza trasa samochodowa do Loen prowadzi przez Niemcy i Danię. Ostatni jej etap to rejs z noclegiem na promie wycieczkowym MS Stavangerfjord lub MS Bergensfjord, który codziennie wieczorem wypływa z duńskiego Hirtshals do Bergen „Bramy do Fiordów Norwegii”. Z Bergen do Loen prowadzi malownicza trasa właśnie przez Sognefjord. Za rejs Fjord Line w jedną stronę dla czterech osób z samochodem i fotelami lotniczymi zapłacimy w promocji ok 550 zł (123 euro). Dodając szacunkowe koszty paliwa, do Loen dojedziemy za niecałe 350 zł od osoby.

Via Ferrata Loen