Lazurowe Wybrzeże – jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, z jednej strony opanowane przez bogaczy – ich wille i jachty, a z drugiej jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku przeciętnych Francuzów. Nawet, jeśli nie lubicie blichtru i wystawności w tym pięknym zakątku Europy znajdziecie coś dla siebie: plaże – aż jedna trzecia powierzchni Riwiery Francuskiej to plaże: piaszczyste na zachód od Antibes i żwirowe – na wschód od Antibes w stronę Menton, góry (Alpy Nadmorskie), średniowieczne miasteczka z wąskimi i krętymi ulicami, zabytkowe wille, pola lawendy, wąwozy, majestatyczne zamki.

Jeśli więc jesteś sybarytą i lubisz to, co piękne ale… nie chcesz wydać fortuny – przeczytaj uważnie ten artykuł i jedź naładować akumulatory w najbardziej zmysłowej części Morza Śródziemnego. Po pierwsze czas wyjazdu – to już prawda powszechnie znana, że wakacje poza szczytem sezonu są tańsze, a na Lazurowym Wybrzeżu słońce świeci przez 300 dni w roku. Załóżmy zatem, że wjeżdżasz w maju lub czerwcu, ceny wynajmu mieszkań lub domów będą o ½ niższe niż w szczycie sezonu wakacyjnego. Po drugie nie wybieraj noclegów w najbardziej popularnych kurortach: Cannes, Nicei, Saint Tropez tylko szukaj miejsc położonych blisko nich – będzie ciszej, spokojniej i taniej. Przykładowo blisko Cannes, czyli najdroższego miasta regionu, leży, oddalone o 3 km, Le Cannet, w którym mieszkanie dla trzech osób, z basenem na zewnątrz będzie kosztowało znacznie mniej, podobnie w Saint Maxime leżącym naprzeciwko słynnego Saint Tropez, nad tą samą zatoką i z pięknym widokiem na … Saint Tropez.

Kolejna oznaka luksusu: piękne plaże i dobre jedzenie. Nie wybieraj plaż należących do znanych hoteli tylko poszukaj dzikich plaż jakich tutaj nie brakuje – możesz spotkać na nich beztroskich turystów śpiących na karimatach. Warte polecania są plaże przy Fréjus i Saint-Raphaël, bo tutaj lazurowemu kolorowi morza, żółci piasku towarzyszy zabarwiony na czerwono masyw Esterel. Saint-Raphaël to zdecydowanie propozycja dla bogatych, natomiast przylegające do niego Fréjus ma bardziej cyganeryjny charakter i jest tańsze.

Nie ma dobrego wypoczynku bez dobrego jedzenia prawda? Kuchnia prowansalska uchodzi najbardziej francuską: aromatyczne przyprawy, warzywa, owoce morza, ryby, słynne trufle i przegrzebki z tego regionu. Stąd pochodzą znane na całym świecie dania: ratatuj, sałatka nicejska. Właśnie z tą sałatką w środku kupimy popularną na wybrzeżu przekąskę pan-bagnat, czyli „chleb na mokro”. Inna tania i pyszna przekąska to socca z ciecierzycą jedzona palcami. A do tego wyśmienite wino – nawet to stołowe, lokalne smakuje wyśmienicie.

Co jeszcze kojarzy się z luksusem? Perfumy. To na Lazurowym Wybrzeżu swoja siedzibę mają najstarsze europejskie manufaktury perfum: Fragonard, Galimard i Molinard. Warto wybrać się do Grasse, małego miasteczka z odurzającą wonią kwiatów. Mieści się tutaj światowe centrum produkcji naturalnych aromatów, gdzie możesz kupić własną kompozycję perfum za przystępną cenę.