Kuba. W pogoni za wolnością
Agata Kosmalska
Wyd. Stapis, 2022

Książka jest przygodową prezentacją kultury i tradycji gorącej wyspy Karaibów opartej na ciekawej historii, z której wywodzi się dzisiejsze społeczeństwo, perełki architektoniczne oraz często mało rzeczywiste zachowania codzienności.

Chcecie poznać Kubę, jej kulturę i ludzi, przeczytajcie tę książkę.

Elżbieta Dzikowska

Jeśli ktoś naprawdę kocha mój kraj, Kubę i ludzi w nim mieszkających, to właśnie Agata. Bardzo się cieszę, że zdecydowała podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Mam nadzieję, że ta książka odniesie sukces i że nie będzie ostatnia. Muchas gracias!

Yaremi de las Mercedes Kordos

Kuba jest jak zaniedbana piękna kobieta – kusi swoim powierzchownym kolorytem, zniewala – gdy poznać jej duszę. Można ją tylko kochać albo nienawidzić…

Jarosław Molenda

Kuba – rajska wyspa nazwana Królową Karaibów lub Perłą Morza Karaibskiego jest swoistym skansenem z idyllicznymi plażami i zagubionymi w czasie mieszkańcami o ogromnym temperamencie, tańczącymi w rytm ekspresyjnej muzyki.  Podróż przez ten odmienny, osobliwy świat niezmieniony przez współczesność z elementami unikalnego synkretyzmu religijnego i przestrzeganych rytuałach jest jak samsara. Sprawia bowiem, że wędrujemy w czasie. Przyjaźń Kubańczyków i życie wśród nich, w ich świecie, nierozerwalnym z historią wielkiej rewolucji, pasją życia i witaminą D, wydają się być zamknięte w kapsule czasu.  Książka jest opisem niezwykłych przygód i odniesieniem do historii. Kuba to magiczne miejsce o intrygującej kulturze i romantycznych ludziach. Ostoja przeszłości oblewana turkusowymi falami morza z kojącą pragnienie piñia coladą i wszechobecnym zapachem cygar. To miejsce, gdzie ładujemy baterie bezpośrednio na słońcu, gdzie można robić nic, a tak dużo się dzieje. Kuba napawa tajemnicą i nostalgią. Dla starszych jest wspomnieniem dzieciństwa, a dla młodszych scenerią poznania przeszłości rodziców i dziadków. Kubańczycy – osobliwe, bajkowe i wspaniałe postacie, pasjonaci prostoty życia, które wydaje się być niespotykane nigdzie indziej. Doskonałe świeże jedzenie, idealny spokój, fascynujące opowieści stanowią absolutną enklawę swoistej odmienności poza turystycznymi kombinatami.

 „Dla nas Kuba to stare amerykańskie kolorowe limuzyny, jak z turystycznych folderów, cygara, salsa i bohater romantyczny Che. Jak jest naprawdę? Kuba to podziałna Hawańczyków i Kubańczyków, na miejsca turystyczne i szarąrzeczywistość, to czas, który stoi w miejscu, to socjalizm, patriotyzm i antyimperializm. Na każdym kroku zdjęcia legendarnych jużbohaterów rewolucji i hasła: „Wolna Kuba”, „Kuba albo śmierć”. Kuba to równieżpełna izolacja od świata zewnętrznego, innych krajów mniej i bardziej rozwiniętych, brak importowanych produktów i zupełnie niepodobna do innych miejsc stagnacja. Kuba jest skansenem rzeczywistości lokalnej społeczności i tchnieniem świeżego powietrza w otumanione i zapędzone życie przybyszów ze współczesnego świata.”

„Na koniec kubańskie mañana, które zupełnie nie pasuje, jest absolutnąodwróconąrzeczywistością, zapracowanych zabieganych, wiecznie zajętych Europejczyków. Teoretycznie i słownikowo oznacza jutro, ale samo jutro dla Kubańczyków może oznaczaćwszystko co wiąże sięz jakimśterminem w niedalekiej przyszłości. To jutro może byćza chwilę, za godzinę, wieczorem, o różnym czasie, ale nie później niżjutro. Chociażjeżeli to jutro nadeszło, a nic sięnie wydarzyło to znów jest mañana – do jutra lub wcześniej. Na takie mañana można czasem czekaćkilka dni ażnadejdzie, ale nadejdzie na pewno.”

„Czasem takie sytuacje wywołują tęsknotę za… czymś nieznanym, tajemniczym, świeżym. Niby wszystko jest dobrze, a jednak mieszkańcy, nasi gospodarze, przygodnie spotkani znajomi i przyjaciele uważają swój świat za normalny i rzeczywisty, teoretycznie pozostają w nim zgodnie z własną wolą, ale jednak w duszy jest coś, co powoduje marzycielską pogoń za wolnością.”