Wakacyjny relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku bez wątpienia wpływa na poprawę kondycji psychofizycznej. Warto jednak się zastanowić nad aktywnym wypoczynkiem, który ma zbawienny wpływ na rozruszanie mięśni, pracę nad formą, a przede wszystkim produkcję endorfin – czyli hormonów szczęścia.

O ile w nadmorskich, zatłoczonych kurortach trudno o kilkugodzinne wyzwania sportowe, o tyle w górach – możemy liczyć na nieograniczoną przestrzeń do długich spacerów, czy jazdy rowerem. Ponadto, podczas pobytu na wysokości 1000 m n.p.m. organizm jest zmuszony do naturalnego treningu, gdyż zmienny górski klimat i warunki pogodowe stymulują ciało do funkcjonowania w obliczu nowych wymagań. A dla duszy? Cudowne widoki, cisza i zmniejszony ruch turystyczny ukoją nasz system nerwowy. Dlatego – zamiast leżeć kolejny dzień na plaży – w tym roku postaw na Góry Izerskie!

Góry Izerskie położone są w Sudetach, w województwie dolnośląskim. Po stronie polskiej wysokość grzbietów to między 970, a 1120 m n.p.m. – co oznacza, że wspinaczka po nich jest całkowicie bezpieczna, także dla dzieci, czy osób starszych. Bezapelacyjną zaletą Gór Izerskich jest ich wyjątkowy mikroklimat wpływający pozytywnie na organizm, a tym samym, nasze samopoczucie. Nieocenione są również tutejsze dary natury – minerały, złoża borowiny, wody mineralne oraz radoczynne wykorzystywane zarówno do picia, jak i do kąpieli leczniczych. Wakacyjny wypoczynek w samym sercu pięknej, dzikiej wręcz przyrody to także niezliczona moc atrakcji dla całej rodziny: krajobrazy zapierające dech w piersiach, regionalne przysmaki, lokalne atrakcje, zabytki, złoża minerałów oraz moc darów natury.

Moc atrakcji dla całej rodziny

Rodziny z dziećmi przyjeżdżające w Góry Izerskie z pewnością nie będą się nudzić, ponieważ okolica jest wypełniona licznymi atrakcjami, w szczególności parkami rozrywki. Dinopark to ciekawe miejsce dla dzieci i młodzieży ze ścieżką edukacyjną, na której znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów. Tuż za niemiecką granicą znajduje się również Kultur Insel, czyli magiczne miejsce dla całej rodziny, gdzie rodzice wraz z dziećmi będą mogli zrealizować swoje dziecięce fantazje i wcielić się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów, oraz pościgać się w niekończących  tunelach. W pobliżu znajduje się również IQLandia, czyli zakątek gdzie nauka łączy się  z zabawą. 

Warto wspomnieć, że kurort zlokalizowany w sercu Gór Izerskich – Świeradów-Zdrój – pełen jest ciekawych zabytków, takie jak: Czarci Młyn z XIX wieku, czyli skansen produkcyjny „Muzeum Chleba”, gdzie można obejrzeć dawny cykl produkcji pieczywa. Ponadto w okolicy znajduje się Zamek Śląskich Legend oraz Zamek Czocha – jeden z najlepiej zachowanych zamków w Sudetach, a także Czeski Zamek Frydlantz udostępnionymi do zwiedzania, bogato wyposażonymi wnętrzami oraz zabawkami pochodzącymi z XIX wieku.

Ruch to zdrowie!

Góry Izerskie to również doskonały region dla osób lubiących aktywny wypoczynek, którego najprostszą formą są piesze wędrówki oraz Nordic Walking. Na miłośników dwóch kółek czeka również Single Track, czyli pierwszy w Europie całościowy system tras MTB, inspirowany pomysłami rodem z Walii, Szkocji czy Irlandii. Świeradów Zdrój może pochwalić się dużą bazą hotelową, która poza noclegami, jest dużym wsparciem dla turystów oferując im takie udogodnienia jak: mapy okolicznych tras, wypożyczalnię górskiego sprzętu, bezpieczne przechowalnie dla rowerów, a także pomoc w transporcie. Doskonałym przykładem miejsca pomocnego turyście jest Cottonina Villa & Mineral SPA, wyposażona, w wypożyczalnię rowerów górskich marki Volkswagen oraz Bike Wash. Ponadto miejsce oferuje  możliwość zakupu z rabatem biletów na Kolej Gondolową SKI & SUN, która w okresie letnim daje możliwość rozpoczęcia jazdy ze szczytu Stogu Izerskiego. Dla osób dbających o linię, nawet podczas wakacji, hotelowa restauracja przygotowała specjalne wellness menu bogate w ryby, owoce i warzywa, a dla zdeklarowanych sportowców pakiety prowiantowe, w których skład wchodzą m.in. batony energetyczne i napoje izotoniczne.

Zrelaksuj się

Po aktywnym dniu wskazany jest odpoczynek i regeneracja naszego organizmu. W tym celu warto udać się do pierwszego w Polsce mineralnego SPA w Świeradowie Zdroju, które bazuje na naturalnych składnikach mineralnych z Gór Izerskich. Miejsce jest wyposażone również w unikatową ofertę, jaką jest pierwsze w Polsce ekologiczne Baby Eco SPA, którego menu zostało oparte na ekologicznych i bezpiecznych produktach. A dla panów wyjątkowe masaże na bazie…tequili! Ponadto, do dyspozycji gości jest także strefa wellness obejmująca: basen z wodnymi atrakcjami, brodzik dla dzieci z ciepłą wodą, zewnętrzne jacuzzi, saunę fińską, łaźnię parową, saunę infrared, prysznic doznań i ścieżkę Kneippa.

Więcej informacji o ofercie Cottonina Villa & Mineral SPA (2015): http://www.cottonina.pl/