Najpopularniejszy norweski astronom, Knut Jorgen Roed Odegaard dzieli się wskazówkami i ciekawostkami na temat podróży i atrakcji w dzień polarny.
Przyczyną tego niezwykłego zjawiska jest nachylenie osi Ziemi w stosunku do płaszczyzny orbity. Na biegunach, słońce wschodzi i zachodzi tylko jednego dnia w ciągu roku. Dzień polarny można porównać do zmierzchu lub zachodu słońca. Niebo podczas dnia polarnego jest czerwono-żółte i charakteryzuje go delikatny blask. Ilość dni, w trakcie, których można doświadczyć dni polarnych zależy od naszej odległości od Koła Podbiegunowego. Czerwiec i lipiec to miesiące szczytu, a im dalej na północ tym wydłużony okres występowania dnia polarnego, można go zobaczyć już od maja do sierpnia.

Przylądek Północny
Dzień polarny jest tu niezwykle spektakularny. Mimo iż czasami w lecie widok z brzegu może być mglisty i mało klarowny, zwykle nadbrzeże stanowi idealne tło na oglądanie świateł dnia polarnego w pogodne dni. Im dalej na północ od Koła Podbiegunowego, tym więcej godzin w ciągu doby, aby zobaczyć światła dnia polarnego w miesiącach letnich. Aby maksymalnie wykorzystać swój pobyt, warto zaplanować wycieczkę na kilka dni i zwiedzić tutejszą dziką przyrodę. Wybierz się na wycieczkę w głąb lądu, z dala od wybrzeża, gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo występowania mgieł latem. Dziki i niepowtarzalny krajobraz Przylądka Północnego zahipnotyzuje każdego turystę.

Wyspy Svalbard
Na tym archipelagu słońce nie zachodzi od końca kwietnia do końca sierpnia. Pomimo oddalenia od kontynentu, położony na Morzu Arktycznym Svalbard jest coraz bardziej popularny wśród turystów ze względu na swój dramatyczny charakter. Piesza wędrówka po górach Svalbardu jest niezwykłą przygodą. Może się ona wiązać jednak ze spotkaniem z niedźwiedziem polarnym, dlatego warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. W świetle dnia polarnego można również wybrać się na spacer po lodowcu lub wycieczkę psim zaprzęgiem. Na wyspach większość dróg jest skupiona wokół lotniska. Longyearbyen na Spitsbergenie to centrum turystyczne i popularne miejsce, z którego turyści rozpoczynają zwiedzanie. Wynika to z faktu, iż właśnie tutaj znajduje się jedyne lotnisko.

Bodo
Bodo to nadmorska miejscowość z liczbą 50 000 mieszkańców, w którym można zobaczyć światła dnia polarnego w połowie lata, zazwyczaj pomiędzy 2 czerwca a 10 lipca. Uwaga: turyści, którzy lubią położyć się wcześnie spać, mogą mieć trudności z zaśnięciem. Ponieważ organizm jest przyzwyczajony do bycia aktywnym, gdy świeci słońce, nieustanne światło może być bardzo interesującym doświadczenie dla zmysłów.

Tromso
Miasto oferuje iście miejskie atrakcje, od restauracji, hoteli, ośrodków SPA, uniwersytetu, browaru po ciekawe obiekty o niezwykłej architekturze. Jeśli wybierasz się w kierunku wybrzeża miniesz Polarię, położoną zaledwie pięć minut od centrum miasta. Jej budynek przypomina ogromne białe bloki lodu, które zderzają się z linią brzegową. Polaria to arktyczne akwarium, wyświetla się tam filmy o zorzy polarnej. Nie spodziewaj się, że będzie tu wystarczająco ciemno, aby zobaczyć gwiazdy na niebie.

Lofoty
Ten malowniczy archipelag wysp u wybrzeży Norwegii oddaje niesamowity urok i smak norweskich fiordów. Przemieszczanie się z wyspy na wyspę jest idealnym sposobem, na poznanie licznych spektakularnych miejsc archipelagu. Lofoty można zwiedzić samochodem lub autobusem. Jest tu mnóstwo mostów i promów, które łączą ze sobą małe, tradycyjne wyspy rybackie.

Hammerfest
Jeśli udało Ci się dojechać tak daleko na północ, gratulacje! Ta podróż z pewnością była warta włożonego w nią wysiłku. W miesiącach letnich słońce praktycznie nigdy nie zachodzi. To właśnie z powodu płaskiej trajektorii słońca doświadczamy ponad 20 godzin światła słonecznego przez 24 godziny na dobę. Okolice Hammerfest można zwiedzać samochodem lub autobusem i poczuć jego arktyczny charakter. Ta część kraju różni się od południowej części Skandynawii. Kontrast między wędrującymi reniferami w dzikich pustkowiach Finnmarku, a pobliskim  Hammerfest, czyni to miejscem niezwykle atrakcyjnym.

Hurtigruten
Pasażerowie udający się w najbardziej popularny nadmorskich rejs wzdłuż norweskiego wybrzeża przez magiczne fiordy norweskie z pewnością zobaczą światła dnia polarnego. Można wybrać się w cały rejs lub jak lokalni mieszkańcy wysiadać pomiędzy przystankami w trakcie długiej podróży na północ.

Andenes
Położone na wyspie, wysuniętej najdalej na północ w całym archipelagu wysp Vesterolen, miasto Andenes to dogodny punkt obserwacyjny magicznych świateł. Przylądek Vesterolen ma wiele piaszczystych plaż, które zachęcają do kąpieli w oceanie, pod warunkiem, że jest się w stanie znieść niskie temperatury, które z pewnością przyspieszą krążenie krwi. Andenes jest także siedzibą centrum astronomicznego, w którym można zobaczyć wyrzutnię rakiet.

Sto
Wypożycz łódkę i wybierz się nocą na wycieczkę, aby obserwować jak przypływające do tej małej rybcakiej wioski majestatyczne morskie stworzenia, wieloryby i foki pływają się przy brzegu. Dzięki oddziaływaniom zimnego prądu na Bleik Canyon, duża ilość planktonu wypływa na powierzchnię i odżywia morskie zwierzęta takie jak: foki, wieloryby i ptaki. Okolice Sto zamieszkiwane są przez tysiące ptaków.

Polarne noce i zorza
Kilka słów o nocy polarnej. Podczas gdy lato niesie ze sobą długie dni, tak zimowe miesiące na północy Norwegii niosą ze sobą piękny niebieski i szary arktyczny półmrok, a każda noc ma swój własny odcień. Jest to magiczne doświadczenie, które na długo utrzymuje się w pamięci. Na wyspach Svalbardu, od końca lutego do początku kwietnia, Słońce pozostaje nad horyzontem roztaczając nad wyspami archipelagu wyjątkowo delikatny blask. Noce polarne to idealny moment, aby zobaczyć zorzę  polarną.