Najniższe temperatury, najwyższe wzniesienie i największy wodospad na Karaibach

 Białe plaże, przejrzyste morze i palmy kokosowe są tradycyjnym symbolem Dominikany. Mało kto jednak wie, że nawet w tym tropikalnym kraju temperatura może spaść poniżej zera, że tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie na Karaibach – trzytysięcznik Pico Duarte – a także jeden z najwyższych karaibskich wodospadów. Ze względu na umiarkowany klimat, alpejski krajobraz i lokalną architekturę dolina Valle de Constanza nazywana jest Dominikańską Szwajcarią

Prowincjonalny urok i wiosenne temperatury przez cały rok (7 – 22 °C) to główne powody, dla których ten górzysty teren uwielbiają nie tylko turyści, ale też mieszkańcy Dominikany, którzy budują tutaj wystawne wakacyjne domy. Na wiosnę przyroda wybucha wszystkimi możliwymi kolorami, powietrze pulsuje od powalających zapachów dojrzewających owoców i egzotycznych kwiatów (m.in. pomarańczowa wianowłostka królewska zwana „płomieniem Afryki“).

Na terenie Kordylierów Centralnych rozpościera się kilka parków narodowych. Miasteczka Jarabacoa i Constanza to punkty wyjściowe wycieczek górskich i wypraw na najwyższą górę Karaibów „Pico Duarte” (3175 m n.p.m.), która jest częścią Parku Narodowego Armando Bermúdez. Wejście na górę pod opieką przewodnika zajmuje od dwóch do czterech dni, a temperatura spada w nocy poniżej zera. W czasie wyprawy można obserwować cuda fauny i flory – papugi, daktylowce, sokoły, hutie, węże czy pająki.

Miłośnicy romantyki i przygody mogą wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Juan Bautista Perez Rancier nad wodospad „Aguas Blancas” znajdujący się na wysokości 2000 m n.p.m. Kaskada wodna o wysokości 83 metrów uważana jest za jeden z najwyższych wodospadów na Karaibach. Nad wodospad prowadzi ścieżka przez dżunglę i długi kanion, na końcu którego przed zwiedzającymi rozpościera się fascynujący widok na ogromną ścianę wody z lazurową laguną, która zaprasza do odświeżającej kąpieli.

Kordyliery Centralne to raj dla miłośników przyrody, ekoturystyki i sportów np. turystyki górskiej, motocrossu, paralotniarstwa, jazdy konnej, wycieczek rowerowych, a dzięki przyjemnym chłodniejszym temperaturom także gry w golfa.

W Kordylierach Centralnych ma źródła w sumie dwanaście rzek, które zaopatrują Dominikanę w 90 % czystej wody, a turystom oferują wodne atrakcje – rafting po rzece Yaque del Norte, spływ na canoe czy spływ na oponie po rzece Jimenoa lub zjazd na linie. Umiejętności czy siła nie mają znaczenia, bo każdy znajdzie dla siebie zajęcie odpowiadające jego fizycznym i finansowym możliwościom. Region chlubi się jednymi z najpiękniejszych i najlepszych plantacji kawy na świecie.

Goście, którzy odwiedzą śródlądową część Republiki Dominikańskiej mogą wybierać z szerokiej oferty zakwaterowania i wyżywienia: od luksusowych hoteli (La Jamaca de Dios, Gran Jimenoa) aż po przytulne domki górskie (Ranch Aurora, Casa Tranquila), a także restauracje i bary wszystkich kategorii cenowych.

O Republice Dominikańskiej:

Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku, a gdzie podziwiać można różnorodny krajobraz. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana ma pięć regionów turystycznych: Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio i Punta Cana.