Dolina Pałaców i Ogrodów to niezwykłe miejsce usytuowane na Dolnym Śląsku, u podnóża Karkonoszy. To tutaj, na obszarze zaledwie 102 km2, znajduje się unikalny, jeden z największych w Europie, kompleks 30 niezwykłych rezydencji. Wśród nich znaleźć można wyjątkowy obiekt hotelarski – Pałac na Wodzie w Staniszowe

Dolinę tę warto odwiedzić  także ze względu na jej walory przyrodnicze – położona pomiędzy Karkonoszami, Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi zachwyca pięknymi krajobrazami i zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek.

Porośnięte dzikim winem, otoczone fosą, usytuowane na wzgórzach, w parkach lub na skraju lasu – łącznie 30 pałaców, zamków oraz dworskich majątków, które tworzą Dolinę Pałaców i Ogrodów. Turyści przybywają tutaj, aby podziwiać gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Jedną z takich wyjątkowych budowli jest Pałac na Wodzie w Staniszowe. Powstały pod koniec XVIII wieku jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich wybierających się w te strony. Znajduje się w nim bowiem hotel oraz centrum SPA, z którego atrakcji można skorzystać po całodziennym zwiedzaniu okolicy.

A oprócz pałaców

Dolina Pałaców i Ogrodów to także cenne, staromiejskie zespoły zabytkowe w Jeleniej Górze, Kowarach
i Sobieszowie oraz zabytki architektury sakralnej. W okolicy odnajdziemy również bogactwo budownictwa regionalnego o wpływach tyrolskich i łużyckich. Warto odwiedzić takie kompleksy jak: sanatoryjny w Cieplicach oraz turystyczne w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Sobieszowie i Wojkowie.

Pałac na Wodzie

Blisko natury

Dolina Pałaców i Ogrodów obejmuje swym zasięgiem prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej. Wyróżniają ją rozlegle parki krajobrazowe łączące ze sobą osławione rezydencje. Wspaniała przyroda i krajobrazy zachęcają gości do pieszych i rowerowych wycieczek śladem odzyskujących swój dawny blask pałaców i zamków. Warto odwiedzić je wszystkie i skorzystać z gościnności ich obecnych gospodarzy. 
2015