Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku

Tomek Bogacki
Wyd. Stapis
, 2022

Wzruszająca opowieść o Januszu Korczaku, człowieku wrażliwym na krzywdę najsłabszych – dzieci

Przepiękne, nastrojowe ilustracje połączone z oszczędną narracją, sprawiają że przedstawiona historia zapada głęboko w pamięci. Książka skierowana jest zarówno do młodych jaki i dorosłych czytelników.   

Książka otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia:

2009  The Champion of Children- Sydney Taylor Notable Book Award-

2009  The Champion of Children – Finalist of National Jewish Book Award

2009 The Champion of Children –  The Best Of Children’s Illustrations 2009 / Society of Illustrators – The Original Art  Exhibition -New York, USA

2011 The Champion of Children – Yad Vashem award for Children’s Holocoust Literature – Israel

(…) Pomimo że historia kończy się tragicznie i może wzbudzić poczucie głębokiej rozpaczy, autorowi w niezwykły sposób udało się stworzyć atmosferę podniosłą i budującą między innymi poprzez subtelną i delikatną tonację ilustracji (…)

Kirkus Reviews (cieszące się dużym  zaufaniem źródło recenzji książkowych w Stanach Zjednoczonych od 1933 roku)

(…) Określenie „inspirujący” nieczęsto jest używane wobec książek o holokauście. Jest ono jednak bardzo prawdziwe w odniesieniu do tej biografii Korczaka, która unika sentymentalizmu w opowiadaniu o tragedii, odwadze i poświęceniu bohatera. Polskiemu autorowi i ilustratorowi udaje się to dzięki głębokiej prostocie tekstu oraz niezwykłej subtelności ilustracji przypominających stare europejskie portrety i słynne zdjęcia dzieci z holokaustu.

Booklist (publikacja Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek, źródło recenzji książkowych pisanych przez ekspertów z American Library Association)

Więcej: https://www.stapis.com.pl/?product=bohater-dzieci-opowiesc-o-januszu-korczaku-tomek-bogacki