Krystyna Kaplan
Tłumaczenie: Marta Suruło
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012
Intrygująca opowieść o królu Edwardzie VII, znanym bon vivancie, a przy tym zręcznym dyplomacie, oraz o jego ukochanym kurorcie Marienbad, z dreszczykiem romansowych i kryminalnych emocji w tle.
Era edwardiańska (lata 1901-1910) kojarzy się z powiewem świeżości po wiktoriańskim zaduchu. Wielka w tym zasługa samego brytyjskiego monarchy Edwarda VII, arystokraty i duszy towarzystwa, wielbiciela pięknych kobiet, dobrego alkoholu i gry w golfa, wzoru elegancji tamtych czasów… Ze swoim uroku osobistym i ujmującym stylem bycia, potrafił on wiele zdziałać w dyplomacji, która w tamtych czasach polegała głównie na kontaktach osobistych. A Bertie ? jak go powszechnie nazywano ? był spokrewniony ze wszystkimi domami panującymi Europy.
Każdego lata udawał się do wód, gdzie korzystając z towarzyskich koneksji, wpływał na kształt europejskiej polityki, bo – jak mówił – „dwóch zdrowo myślących mężczyzn, paląc dobre cygara w wygodnych fotelach może dojść do porozumienia w każdej sprawie”. Marienbad odgrywał wtedy rolę dyplomatycznej stolicy Europy. Tam rodziły się alianse, układy, spiski.
Atmosfera tego miejsca tak zafascynowała autorkę, Krystynę Kaplan, że przywołała ją w swojej powieści, którą oparła na historycznych faktach, czasem zupełnie nieznanych. Cała rzecz rozgrywa się w ciągu kilku tygodni 1905 roku i traktuje o przelotnym romansie króla z miejscową modystką, Mitzi, przeplatając go z trzymającym w napięciu wątkiem kryminalnym – Edward VII zostanie bowiem uprowadzony przez anarchistów.
Ten na szczęście fikcyjny element dodaje dramaturgii całej opowieści o królu, któremu zawdzięczamy garnitury w prążki, celowo rozpięty ostatni guzik przy kamizelce, czarny krawat czy miękki kapelusz…
Moda na kuracje w uzdrowisku – w świecie królów, ludzi władzy i milionerów, szukających cudownego eliksiru w malowniczym miasteczku Marienbad – nie trwała długo. Sztuka „niemartwienia się i prowadzenia cudownego życia”, jak powiedziałby Goethe, wygasła wraz ze śmiercią mężczyzny, którego witalność i radość życia wszyscy podziwiali. Ludzie czuli, że nadchodzi koniec wspaniałych czasów pokoju i bezpieczeństwa, i że zbliżają się nieuniknione wydarzenia, które diametralnie miały odmienić los Wielkiej Brytanii.
Krystyna Kaplan – Dziennikarka, pisarka, reżyserka filmów dokumentalnych, a także plastyczka, która tworzy w technikach batiku i kolażu. Mieszkanka Londynu od ponad 35 lat. Efektem jej różnorodnych zainteresowań i pasji – oprócz wydanego w 2006 r. „Londynu po polsku”, oryginalnego przewodnika również po „polskich” atrakcjach miasta – jest najnowsza książka, łącząca literacką wyobraźnię z bogatym historycznym tłem i sporą domieszką turystycznych smaków Marienbadu.
Tytuł oryginału: The Marienbad Affair
ISBN: 978-83-01-16959-6 (01)