Przypadki podróżne
Jędrzej Majka
Wyd. Nemrod, 2017
RECENZJA

Na rynku wydawniczym pojawia się bardzo dużo ciekawych pozycji książkowych, w których można znaleźć walkę ze sobą, szkic psychologiczny, opisy miejsc, krajów, odległych kultur i innych ciekawych zjawisk w otaczającym nas świecie. 

Jedną z lektur o tematyce podróżniczej w ostatnim czasie jest książka Jędrzeja Majki, która stanowić może ciekawy przewodnik po różnych miejscach, według autora, jednych z najciekawszych do zwiedzenia.
Dziewięć krajów Madagaskar, Kambodża, Turcja, Chiny, Republika Południowej Afryki, Kuba, Brazylia, Izrael i Emiraty Arabskie – różne miejsca, różne cywilizacje, odmienne życie codzienne, korzenie społeczne i historia. Majka stara się przybliżyć co stanowi odmienność tych miejsc, co jest jej podstawą i jakie czynniki złożyły się na dzisiejszy obraz kraju.

Książka lekka, przeznaczona dla początkujących zarówno czytelników,
jak i podróżników. Jeśli nie wiesz, gdzie pojechać – wybierz jedno z miejsc, o którym pisze autor w swojej książce, a później zagłębisz się bardziej i bardziej, aż podróże wciągną cię i nie będziesz o czymś innym myślał.  Dowiesz się, że mur chiński nie jest jedyną atrakcją tego kraju, bo w południowo – zachodnich Chinach leży Wioska Długich Włosów, gdzie kobiety z plemienia Yao, które za sprawą swoich długich włosów trafiły do Księgi rekordów Guinnessa. Długość ich włosów przekracza nawet dwa metry. Sposób ich upięcia zależy od statusu społecznego. Plemię wierzy, że długie włosy przynoszą długie i dostatnie życie. (str. 85).
Według autora jest wiele ciekawostek, które warto wiedzieć przed wyjazdem,
aby w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie móc je zauważyć i poznać.

Przygotowała: Agata Kosmalska

Z okładki:
Autor opisuje swoje podróże z lat 2012–2016 po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Ukazuje świat daleki od tego, jaki znamy z katalogów biur podróży. Odwiedza najstarszą wyspę świata – Madagaskar, nieprzypominający tego, który znamy z filmów animowanych. W Kambodży wsiada do tuk tuka i przez kolejne dni odkrywa dawne imperium Khmerów. W Afryce zaś wpada w zachwyt, kiedy dociera na Przylądek Dobrej Nadziei. Podobnych emocji doświadcza w Ameryce Południowej na granicy brazylijsko-argentyńskiej, stając pośród 275 wodospadów Iguaçu. W swych podróżach na jakiś czas zadomawia się w Stambule, Kapsztadzie i Rio. Po powrocie z Hawany o mały włos nie trafia do więzienia. W Chinach odwiedza kobiety z plemienia Yao, które za sprawą swoich długich włosów znalazły się w Księdze rekordów Guinnessa. Oprócz tego wdrapuje się na Wielki Mur i stara się policzyć żołnierzy z Armii Terakotowej. W Ziemi Świętej szuka zadeptanych śladów Jezusa, a w nowoczesnym Dubaju spogląda na miasto z najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa.

O autorze:
Jędrzej Majka – teolog, dziennikarz i podróżnik. Autor wielu książek „Kresy. Śladami naszych przodków”, „Ostatni dzień Lwowa”, „Pociąg do świata”, albumów i przewodników.
Podczas swoich podróży zasmakował życia w różnych temperaturach, od minus 40 stopni pod kołem polarnym w Republice Komi po plus 50 w Buszer nad Zatoką Perską. Godzinami może włóczyć się po bazarach i próbować wszystkiego, czym go tam częstują.
www.jedrzejmajka.pl
www.facebook.com/jedrzejmajka.podroze