Serbia, przewodnik
Beata i Paweł Pomykalscy
Pruszków, 2013

Cudowna secesja Suboticy, awangardowe budowle Belgradu i osiemsetletnie monastery Raszki. Kościoły i cerkwie, meczety i synagogi. Średniowieczne zamki i nowożytne twierdze. Płaska jak stół Wojwodina, łagodne wzgórza Szumadii i wyniosłe szczyty Kopaonika. To wszystko Serbia – kraj dla fanów wielokulturowości i różnorodności religijnej, dla miłośników dobrej architektury (starej i nowej), przyrody i wypoczynku na łonie natury, dla amatorów wypraw w trudno dostępne góry, dla smakoszy dobrej kuchni i wina, niemieckiego uporządkowania i wschodniego chaosu. Serbia to kraj długiej i trudnej historii, niezagojonych ran, nierozwiązanych problemów. Kraj, nad którym ciążą niesprawiedliwe stereotypy, kraj w dzisiejszej Europie wciąż mało rozumiany. A zarazem kraj ludzi gościnnych i przyjaznych, umiejących żyć i cieszyć się życiem. 
Przekonajcie się sami!

Jest to pierwszy współczesny polski przewodnik traktujący wyłącznie o Serbii.
W części wstępnej znajduje się ogólna charakterystyka kraju, w tym rozbudowany rys historyczny z dołączonym kalendarium. W rozdziałach szczegółowych poświęconych poszczególnym regionom przedstawiono wszystkie ważniejsze atrakcje krajoznawcze kraju: zabytki, muzea, osobliwości przyrody i krajobrazu.
W osobnym rozdziale przedstawiona została prowincja Kosowo i Metochia, dziś formalnie uniezależnioną, lecz stanowiącą niezwykle cenny fragment dziedzictwa kulturowego Serbów. Osobne notki poświęcono ważnym postaciom serbskiego życia kulturalnego i politycznego.

Wydano pod patronatem honorowym Ambasady Republiki Serbii w Polsce. Książka zawiera 320 stron formatu B6, plus 32 strony barwne, 150 zdjęć, 21 planów i mapek. Oprawa miękka, wewnątrz mapki Serbii: cz. północna i południowa.