Polsko Ty Moja. Spod Tatr Wysokich do wydm Bałtyku
Jan Gać
Bernardinum 2018

Recenzja

Czy dopiero wtedy, kiedy człowiek obiegnie pół świata, zaczyna odkrywać i w pełni doceniać własny kraj rodzinny? Jakieś ziarno prawdy tkwi w tej konstatacji. 

W zestawieniu z innymi krajami, niech będzie europejskimi, Polska plasuje się na samych wyżynach pod względem bogactwa swych dziejów, dokonań na polu architektury, rzeźby, malarstwa i wszelkich innych dziedzin sztuki. Sylwetki wielkich Polaków, jakże bogate i różnorodne, ale i kontrowersyjne w kontekście zawiłych dziejów kraju, są wprost porywające. Polska stanowi bogactwo regionów, a te można odkrywać tylko w zestawieniu jednych z drugimi. A cóż powiedzieć o krajobrazie i przyrodzie Polski? Najkrócej: różnorodność, wzniosłość i piękno.
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Polsko-Ty-Moja.-Spod-Tatr-wysokich-do-wydm-Baltyku-/1114

Książka może stanowić ciekawy przewodnik historyczny. Tak opowiedziane dzieje Polski byłyby zdecydowanie bardziej uchwytne i zrozumiałe dla obecnych i kolejnych pokoleń. Stanowi ciekawy i interesujący obraz historii w połączeniu z geografią, turystyką i krajoznawstwem. Nie mniej jako książka o podróżowaniu po Polsce pozostawia niedosyt poznawania miejsc, przez które prowadzi wybrana droga z południa na północ. Po drodze jest Szlak Zamków Krzyżackich, Bydgoszcz, część Kaszub i Kociewie – gdzie tradycja i swoista kultura ściera się z naszym dziedzictwem narodowym.
Agata Kosmalska

Polsko Ty Moja” to książka z dziedziny podróży kulturowej, podróży odbytej etapami środkiem kraju, od Tatr do Bałtyku, bez ambicji powielania treści kompetentnych przewodników. To rodzaj spontanicznego zachwytu nad spotykanymi po drodze miejscowościami i przyrodniczymi osobliwościami. To odkrywanie, podziwianie i przeżywanie ojczystego bogactwa. Właśnie ów emocjonalny element przeżywania jest tą wartością – bo to wszystko nasze – czego nie doświadczy się podczas podróży kulturowej poza granicami własnego kraju, bo wszystko tamto jest przecież wewnętrznie nam obce, choćby nawet kulturowo wyrastało z tego samego pnia cywilizacyjnego. Książka stanowi zachętę i zaproszenie do głębszego poznawania ojczystego kraju nie tylko zmysłami, nie tylko intelektualną refleksją, ale i umiłowaniem tego, co nasze, tego, co nas od wieków kształtuje.  
Jan Gać

O autorze:

Jan Gać, historyk, podróżnik, fotografik zafascynowany przeszłością tropi jej relikty podczas licznych podróży historycznych, archeologicznych i kulturowych po krajach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk. Z nieodłącznym aparatem w ręku przemierza kontynenty w poszukiwaniu pomników dawnych kultur i cywilizacji utrwalając w obrazach ich ślady. Zauroczony swym rodzinnym krajem próbuje dostrzec jej niepowtarzalność, urodę, historię, bogactwo architektury i sztuki, by w miarę możliwości utrwalić choćby drobną cząstkę tego dziedzictwa przeszłości. Jest autorem dwudziestu książek, w tym czterech przewodników: po Ziemi Świętej, Grecji Bizantyjskiej, Rzymie i o drodze do Santiago de Compostela Szlakiem Francuskim oraz ponad 350 artykułów z dziedziny historii, sztuki
i religii. (www.jangac.pl)