Opiumowa dżungla

Wojciech Giełżyński
Wyd. MAW
, 2018


Książka to najwyższy poziom języka literackiego, a przede wszystkim opowieść o nieistniejącej już rzeczywistości. 

Warto ją poznać, aby zrozumieć świat. „Jest jeszcze w Azji taka kraina, nad którą żaden rząd nie rozciągnął skutecznej kontroli. Kraina podzielona granicami, których nikt nie respektuje. Mieszkają tam ludzie, którzy nie są obywatelami żadnego państwa. Władcami owej krainy zwanej Złotym Trójkątem są OPIUM i jego nikczemna córka HEROINA. Wokół tej zbrodniczej pary kręci się, jak w kiepskim filmie sensacyjnym cała galeria gangsterów, chińskich watażków w mundurach z czasów Czang Kaj-szeka, piratów, hersztów band przemytniczych i innych typów spod ciemnej gwiazdy. Za nimi ugania się cały legion żołnierzy i policjantów, tajnych agentów, urzędników ONZ i celników. Aktorami na tej scenie są również czarownicy, misjonarze, uczeni etnografowie, buddyjscy mnisi, lekarze oraz reporterzy oczywiście.”

Wojciech Giełżyński jedna z najciekawszych postaci związanych z dziennikarstwem i literaturą poznawczą świata. Podróżnik, pisarz, dziennikarz Dokoła Świata. Razem krok w krok realizował podróżnicze marzenia z Ryszardem Kapuścińskim. Kapuściński związany z Afryką, Giełżyński z Azją. Tylko Karaiby i kraje Bliskiego Wschodu przyszło im zwiedzać razem. Sportowiec, dwukrotny mistrz Polski w wioślarstwie.
Publikował na łamach magazynów: Dookoła Świata, Współczesność, Panorama, Kontynenty, Polityka (od 1972), z której odszedł po strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980. W stanie wojennym przeszedł do prasy drugiego obiegu, redagował miesięcznik Vacat, współredagował Przegląd Wiadomości Agencyjnych oraz Tygodnik Solidarność” (1989–1992).
W 1988 uczestniczył w majowym i sierpniowym strajku w Stoczni Gdańskiej. Był członkiem Rady Programowej Unii Pracy. Związany z masonerią.
Autor ok. pięciu tysięcy publikacji prasowych, komentarzy radiowych i telewizyjnych – oraz ponad 60 książek, głównie o Trzecim Świecie, jak i z zakresu problematyki społeczno-politycznej. Autor m.in: Indonezja, archipelag niepokojów (1966), Medytacje o Świecie Trzecim (1972), Sto twarzy Jugosławii (1977), Rewolucja w imię Allacha (1979), Byłem gościem Chomeiniego (1981), Gdańsk. Sierpień 80 (1981), Nepal – horror i sielanka (2001), Szatan wraca do Iranu (2001), Wschód Wielkiego Wschodu (2008) i wielu innych.

Nagrodzony wyróżnieniem im. Juliana Bruna, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.