Meksyk. Szlakiem zdobywców
Mirosław Olszycki
Bernardinum, 2012

Meksyk. Szlakiem Zdobywców to filmowa, pełna przygód i fascynujących uniesień podróż tropem hiszpańskich konkwistadorów, budowniczych Nowej Hiszpanii, bo jakże inaczej można określić spotkanie z bogatą i wciąż tajemniczą cywilizacją Azteków, Olmeków, Tolteków, Misteków, Majów, która na początku XVI wieku starła się w krwawym boju z chrześcijańską Europą. Autor, w fabularnych opowieściach, stara się przenieść Czytelnika do czasów podboju, a więc do lat, kiedy to Hernan Cortez, charyzmatyczny i przebiegły w swym postępowaniu przywódca, stanął na czele grupy śmiałków, która obaliła granice świata śródziemnomorskiego, stwarzając podstawy nowego porządku rzeczy.

Wędrówka przez Meksyk to także współczesny interior dawnego Nowego Świata. Dzisiejszy Meksyk to niemal dwa miliony kilometrów kwadratowych obszaru, kilka stref klimatycznych na przestrzeni od suchych pustyń północy po wiecznie zielone lasy tropikalne południa, ogromne zróżnicowanie terenu i sto milionów mieszkańców stanowiących konglomerat ras, tradycji i języków, co najmniej cztery tysiące lat dziejów odciśniętych w przebogatym materiale archeologicznym i w zdumiewających swym monumentalizmem pomnikach architektury, dziejów od XVI stulecia zapisanych również w annałach historii.

Mirosław Olszycki tak ułożył własne itinerarium, by w podróży po Meksyku uwzględnić wszystkie ważniejsze cywilizacje prekolumbijskie, które ongiś kwitły w granicach obecnego państwa. Nawet wykroczył daleko poza nie, by w poznawaniu cywilizacji Majów włączyć obszar dzisiejszej Gwatemali. Wykorzystując miejscowe środki komunikacji, spotykając się z tubylcami, odważnie wkroczył do miejsc, gdzie często nie docierają turyści. Takie miejsca jak Monte Alban, Palenque, Chitzen Itza, Tikal, to tylko niektóre z nich. Filmując majańskie piramidy w Yaxchilan, utrwalając na taśmie fotograficznej Indian Lacandon z Bonampak,  bądź przeprawiając  się  Rzeką  Usumacinta  do  Gwatemali,  ciągle  zadawał sobie to samo pytanie: – Jak to jest możliwe, aby historia mogła potoczyć się takim torem?

O Autorze:

Mirosław Olszycki – absolwent wydziału reżyserii i wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, absolwent wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książkowych esejów i powieści historycznej (m.in. Peru. Konkwista, złoto Inków i zdobycie Kanionu Colca, Bramy Szeolu), artykułów prasowych o tematyce podróżniczej i historycznej. Twórca telewizyjnego programu podróżniczego. Pracował m.in. w Studiu Filmowym SEMAFOR w Łodzi w charakterze animatora filmów rysunkowych. Od lat swój zawód związany z realizacją filmów i pracy w charakterze reżysera oraz operatora filmowego, a także grafika komputerowego, łączy z pasją podróżowania tropem cywilizacji.Zrealizował m.in. tematyczne wyprawy (filmowo-fotograficzne) do: Meksyku, Peru, Gwatemali, Paragwaju, Argentyny, Chile, Brazylii, a w latach 2008/2009 brał udział w zdobywczej i ekstremalnie trudnej, polsko-amerykańsko-peruwiańskiej wyprawie pod nazwą „Colca Condor”, która pokonała i zbadała naukowo ostatni dziewiczy 20- kilometrowy  odcinek Rio Colca w peruwiańskich Andach. Mirosław Olszycki jest także twórcą Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL.