Dookoła Świata objęło patronatem kolejną wyprawę z serii Byliśmy Tam
Madagaskar 2016 – śladami Maurycego Beniowskiego – Króla Madagaskaru,
która ma na celu odwiedzenie ukrytej w dżungli wsi Ambinanitelo.
Magda Olesińska i Maciej Szramka chcą poznać mieszkańców tej znanej Polakom wioski i odnaleźć ślady obecności naszych rodaków Maurycego Beniowskiego (ur.1746r.) i Arkadego Fiedlera (ur.1894r.) na Madagaskarze.
Uczestnicy wyprawy planują upamiętnić miejsca upamiętniającej obecność i rolę Polaków na Madagaskarze poprzez powieszenie tablicy pamiątkowej. Niestety po Beniowskim zostało bardzo mało śladów, które chcieli byśmy odnaleźć.
Autorzy przedsięwzięcia postarają się również poznać i nawiązać kontakt z ludźmi żyjącymi w tym odizolowanym miejscu. Drugim etapem naszej wyprawy ma być zdobycie najwyższego szczytu wyspy
Reunion – Piton des Neiges (3070 m n.p.m.). Na swoim koncie mają już kilka ciekawych wypraw, teraz chcą wyruszyć śladami Polaka, Maurycego Beniowskiego i poznać Madagaskar. Magda i Maciej to ludzie tacy jak każdy z nas, z marzeniami, które sukcesywnie realizują.
– Nasza wyprawa ma na celu odwiedzenie ukrytej w dżungli wsi Ambinanitelo. Poznanie jej mieszkańców, znalezienie śladów obecności Polaków Beniowskiego i Fiedlera na Madagaskarze oraz powieszenie tabliczki upamiętniającej obecność i rolę Polaków – mówią Magda i Maciej.
Podróżnicy w swojej skrzętnie przygotowanej wyprawie chcą odświeżyć pamięć o Polaku, który w 1776 roku został królem Madagaskaru. Był nim niejaki Maurycy August Beniowski konfederat barski, uciekający z rosyjskiej zsyłki na Kamczatkę. Jego niezapowiedziana wizyta na wyspie i sposób podejścia do mieszkańców uczyniły go prawowitym królem – Ampansakabe.
– Każdy z nas jest żądny przygód. My również w dzieciństwie czytaliśmy książki przygodowe, m.in. Arkadego Fiedlera o zagubionej w dżungli wiosce Ambinanitelo. Gdzie kiedyś założył swoją faktorię inny Polak Maurycy Beniowski. Opowieści te większość z nas traktowała jako wspaniałą przygodę. Jednak my postanowiliśmy nie tylko dowiedzieć się ile w niej jest prawdy, ale i poznać to intrygujące miejsce.
Ponieważ podróżnicy lubią stawiać sobie trudne cele ich drugim etapem wyprawy ma być zdobycie najwyższego szczytu wyspy Reunion – Piton des Neiges (3070 m n.p.m.), znanego również jako wygasły wulkan tarczowy. Dla organizatorów wyprawy będzie to nie lada wyzwanie gdyż Magda i Maciej to osoby niepełnosprawne.
Głównym celem wyprawy jest jednak odnalezienie pozostałości po Polaku – królu Madagaskaru i przybliżenie jego sylwetki zainteresowanym. Czy w Ambinanitelo są jakieś pamiątki po Beniowskim? Czy ktoś pamięta postać Fiedlera, który mieszkał tu przez prawie dwa lata opisując to ciekawe miejsce? I nareszcie czy dzisiaj jest ono tak ciekawe i zarazem trudno dostępne jak za ich czasów? Przekonamy się już w w lipcu – sierpniu.
Wszystkie informacje i relacje z podróży możecie przeczytać na:
luty 2016