Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios
Jarosław Molenda
Wydawnictwo Replika, 2017
Do historii przeszedł jako Krzysztof Kolumb. Ale czy rzeczywiście tak nazywał się odkrywca Ameryki?
Skąd naprawdę pochodził?
Jaki był jego status społeczny?
Istnieje wiele teorii na ten temat, a rozmaite, rozsiane w czasie i przestrzeni wzmianki o korzeniach Kolumba wcale nie ułatwią poznania jego prawdziwej tożsamości. Niezbadany pozostaje trop grecki. Wiedzie on na wyspę Chios i w stronę bizantyjskiego rodu Dishypatos. Wiele wskazuje na to, że Kolumb był spokrewniony z Paleologami – dynastią ostatniego cesarza Bizancjum Konstantyna XI, zaś prawdziwą tożsamość musiał ukrywać z obawy o głowę. Turcy, którzy co dopiero zajęli Konstantynopol nie chcieli, aby ktoś wzniecał bunty przeciwko ich władzy, zwłaszcza krewni cesarza.
Właśnie tym, niezwykle barwnym i ciekawym tropem greckim podąża znany badacz i podróżnik Jarosław Molenda.
Jarosław Molenda jest jedną z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. To poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający dzieje ludzkości z okowów tajemnic.
Agata Kosmalska-redaktor naczelna DS
KSIĄŻKA POD PATRONATEM DOOKOŁA ŚWIATA – książki tego autora są niezwykle ciekawe i można je czytać jednym tchem. Są nie tylko lekturami, z barwnym językiem, ale też pozostawiają pewien zakres wiedzy, który zawsze będziemy pamiętać. Jako tropiciel i pisarz, dziennikarz globtroter, Jarosław Molenda potrafi posadowić wszystko na swoim miejscu, nazwać odpowiednim językiem i swój przekaz opisać bardzo obrazowo. Zdecydowanie lektury jednego z dziennikarzy naszego czasopisma są niepowtarzalne i warto je czytać.
Zapraszamy
Jarosław Molenda – absolwent filologii klasycznej UAM w Poznaniu, dziennikarz Dookoła Świata, członek South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody, autor wielu książek, jest jednym z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodą. Molenda to poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający niejednokrotnie dzieje ludzkości. W ciągu ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. W 2009 roku uczestniczył w ekspedycji, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Romanem Warszewskim – jako pierwsi Polacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc oraz odnaleźli ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w pobliżu Vista Alegre i Urpipata (Peru). W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”. Dorobek autora to ok. 60 książek i wielu artykułów oraz reportaży. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, historyczną i podróżniczą – jego teksty ukazywały się m.in. na łamach takich pism jak: „Archeologia Żywa”, „Dookoła Świata”, „Focus Historia”, „Globtroter”, „Mówią wieki”, „Voyage”, „Wiedza i Życie”, „Zew Północy”. Autor książek: Poczet Odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej, Tajemnice polskich grobowców, Panama 1671, Tupac Amaru II, Narodziny Atlantydy, Fakty i mity na temat relacji Platona, Rośliny, które zmieniły świat, Przedkolumbijscy żeglarze i odkrywcy Ameryki, Wojny guarańskie 1628-1756, Klątwa złota jezuitów, Ofiary z ludzi cz. I i cz. II i wielu innych.
W 2014 roku minister obrony narodowej uhonorował go brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii.