Średniowieczne miasteczko Frýdlant w Czechach położone zaledwie 28 kilometrów od Zgorzelca w ciągu całego roku organizuje wiele imrez kulturalnych. Jedną z najciekawszych jest renesansowe Święto Wallensteina organizowane w maju nawiązuje do czasów działalności Albrechta von Wallensteina słynnego czeskiego wodza i polityka z okresu wojny trzydziestoletniej.

Święto Wallensteina, Czechy

Albrecht von Wallenstein urodzony w 1583 roku, w rodzinie drobnej szlachty pod Jaromierzem, nie zawsze cieszył się dobrą opinią. Choć przysłużył się dynastii Habsburgów i odnosił sukcesy na polach bitew, o w życiu prywatnym nie zawsze rzyjaźnie nastawiał się do swoich poddanych. Katarzyna Adamek-Pujszo w swoim przewodniku po Żaganiu pisze o Wallensteinie Po odkupieniu od cesarza księstwa żagańskiego, Albrecht rozpoczął wznoszenie swojej rezydencji burząc przy tym 75 domów mieszczańskich. Spotkało się to z wrogim nastawieniem mieszkańców miasta, tym bardziej, że część domów wyburzono tylko dla osiągnięcia doskonałej osi widokow.
W wieku jedenastu lat został sierotą, przygarnięty przez wuja ze strony matki, uczył się w szkole braci czeskich w Košumberku, a od jesieni 1597 r. w gimnazjum łacińskim w Złotoryi. Od 1599 r. studiował na protestanckiej Akademii w Altdorfie koło Norymbergi. Studiował również, między innymi na uniwersytetach w Bolonii i Padwie.

Czechy, Zamek Frydlant

Z odziedziczonego majątku po swojej bogatej żonie Lukrecji Nikossi von Landeck w roku 1606 wyekwipował oddział kawalerii w sile dwustu koni, który pod swoją komendą oddał na usługi arcyksięcia Styrii, przyszłego króla Czech i cesarza Ferdynanda II Habsburga, podczas toczącej się wojny z Wenecjąw.
Na gości czekają historyczne atrakcje, między innymi pokazy szermierki, inscenizacje bitew, obóz wojskowy, jarmark historyczny, przedstawienia teatralne, występy muzyczne i wielki pokaz ogni sztucznych.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta jest średniowieczny zamek i renesansowy pałac. Dzieje zamku sięgają XIII wieku. W latach 1622 – 1634 należał do Albrechta von Wallensteina, który znacznie rozbudował obiekt. Po jego śmierci właścicielem zamku został czeski szlachecki ród Clam-Gallasów. Posiadali oni zamek aż do roku 1945. Z pierwotnej budowli zachowała się jedynie część potężnych ścian i duża walcowata wieża. Komnaty zamkowe po raz pierwszy zostały udostępnione zwiedzającym przez ówczesnych właścicieli, Clam-Gallasów w roku 1801.

Obecnie można tu oglądać bogatą kolekcję porcelany, szkła i zabytkowego umeblowania. Ciekawy jest także zbiór broni od czasów husyckich aż po XIX wiek czy wyjątkowa kolekcja fajek.

2015

www.valdstejnske-slavnosti.cz