Coraz więcej zamków i pałaców w Czechach zaprasza turystów w sezonie letnim i zimowym. Podróżując zimą po regionie zachodnich Czech, warto odwiedzić pięknie położony zamek Loket z ciekawymi podziemiami i z niezwykłą wystawą narzędzi tortur. www.hradloket.cz.

Konopiste, Zamek

Zamek Czeski Krumlov na początku kwietnia udostępnia dla zwiedzających, oprócz Muzeum, także renesansowe i barokowe apartamenty i ogród. Muzeum mieści się w tak zwanym Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego. Znajdziemy tu setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Zwiedzimy zbrojownię, mennicę, skarbiec z cennymi przedmiotami kultu, między innymi z relikwiami św. Reparaty, kinematograf, obejrzymy model zamku prezentujący jego wygląd z połowy XVI wieku.

Valtice, Pałac
Krumlov

W miejscowości Dětenice w Czeskim Raju czeka na gości zwiedzanie barokowego pałacu w towarzystwie duchów. Następnie można zajrzeć do lokalnego browaru, a na kolację wybrać się do średniowiecznej karczmy.
www.zamekdetenice.cz


Na zimowe zwiedzanie zaprasza Hluboka nad Vltavou w południowych Czechach, uważany za jeden z najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci. www.zamek-hluboka.eu

W sezonie zimowym, w czasie adwentu odbywają się jarmarki świąteczne z barwnymi imprezami dla dzieci i dorosłych.

W regionie środkowych Czech w Chlumcu nad Cidlinou warto odwiedzić pałac Karlova Koruna należący do rodu Kinskich www.kinskycastles.com. Niedaleko leży pałac Radim oferujący między innymi ciekawą, bajkową trasę zwiedzania dla rodzin z dziećmi. www.zamek-radim.eu.

Karlstejn, Zamek

Kierując się w stronę Pragi można zrobić przystanek w pałacu Loučen, gdzie przewodniczką po komnatach będzie biała dama. Wyjątkową na skalę światową atrakcją jest labiryntarium – zespół dziesięciu labiryntów wkomponowanych w piękną przyrodę parku pałacowego.   www.zamekloucen.cz.

Do najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w Czechach są zamki: Karlštejn, Pałac Arcybiskupi w Kroměřížu, Konopiště i pałac Valtice, które każdego roku odnotowują niemal trzykrotny wzrost turystów.

Bouzov, Zamek

Ostatnie trzy miejsca spośród zwycięskiej dziesiątki należą do zamków, które często pojawiają się w czeskich bajkach filmowych: Pernštejn, Bouzov i Sychrov

Kromeriz, Pałac Arcybiskupii

Ogrody pałacowe

Piękno czeskich zamków i pałaców podkreślają rozległe parki i ogrody w stylu francuskim czy angielskim, w których można podziwiać unikatową roślinność i odpocząć w romantycznych altanach.

Ogrody pałacowy i kwiatowy w mieście Kroměříž (113 km od Ostrawy), wraz z barokowym Pałacem Arcybiskupim, wpisane zostały na listę UNESCO. Oprócz ogrodów warto odwiedzić pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.

Fot. Libor Sváček

Na listę UNESCO wpisany jest także zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice na Morawach Południowych. Przez stulecia powstawał w tym miejscu wyjątkowy kompleks parkowy pełen szlachetnych drzew, romantycznych budowli, stawów i przepięknych zakątków. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach. Rozległe tereny leżące po obu stronach dzisiejszej granicy Moraw z Austrią uprawiały pokolenia rodu Liechtensteinów przez cały 600 lat trwający okres ich panowania. Jeden z najpotężniejszych rodów ówczesnej Europy stworzył na tym miejscu wspaniały ogród francuski i przepiękny park angielski. W ogród i park wkomponowano romantyczne budowle o poetyckich nazwach, np. Świątynia Apolla, Pałacyk Graniczny lub Świątynia Trzech Gracji. Ciekawym obiektem jest także minaret o wysokości 60 metrów, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. 

Lednice

W Zamku Lednickim na turystów czekają odnowione orientalne wnętrza Minaretu stojącego w parku pałacowym.

Fot. Aleš Motejl

Pałac Buchlovice na Morawach Wschodnich z pewnością zachwyci miłośników włoskiej architektury. Jego budowę zlecił hrabia Dietrich von Peterswald, chcąc ułatwić swej małżonce, urodzonej we włoskiej szlacheckiej rodzinie, opuszczenie słonecznej Italii. Przed I wojną światową, kiedy właścicielem pałacu był Leopold Berchtold, minister spraw zagranicznych Austro-Węgier, między innymi tutaj odbywały się polityczne negocjacje, które przesądziły o dalszych losach Europy. Pałac  otacza wspaniały ogród tarasowy i park angielski.  Jednym z symboli pałacu są fuksje, których zbiór liczy 1200 rodzajów.

Fot. Aleš Motejl

Niezwykłe atrakcje znajdują się w parku przy pałacu Loučeň (60 km od Pragi) z wcześniej opisanym labiryntarium, jedyne w Czechach, a nawet w Europie. Składa się ono z kilkunastu różnych labiryntów, wkomponowanych w krajobraz parkowy. Jest tu przykład labirynt świetlny, bukszpanowy, cisowy, palisadowy czy kamienny.

Czesi zapraszają także na spacer po pięknym ogrodzie angielskim przy neogotyckim pałacu Sychrov, czynnym dla zwiedzających przez cały rok z romantycznymi budowlami, na przykład altaną arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura.

Przez cały rok można podziwiać park przy pałacu Průhonice (16 km od Pragi). Ze względu na swój urok wystąpił w wielu bajkach czeskich. Należy do największych parków krajobrazowych w Europie, zajmuje powierzchnię 240 hektarów, leży w dolinie meandrującej rzeczki Botič na wysokości 280-342 m n.p.m. Jest idealnym miejscem na romantyczne spacery o każdej porze roku. Park założył w roku 1885 hrabia Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Znajdziemy tu, oprócz lasu z egzotycznymi roślinami drzewiastymi, także łąki czy rozległe Alpinum (na skałach nad rzeką Botič). Na turystów czeka aż 40 km ścieżek.

Praga, Ogrd Vrtbovski

Najpiękniejszy ogród Pragi

Na stoku wzgórza Petřín rozciąga się najpiękniejszy ogród Pragi, barokowy Ogród Vrtbovski. Nazwę zawdzięcza swemu założycielowi, właścicielowi tutejszego pałacu i winnic, Janowi Josefowi z Vrtby. 

Powstał w latach 1715-1720 według projektu czeskiego architekta Františka Maxmiliana Kaňki. Rzeźby są dziełem Matyáša Bernarda Brauna, natomiast freski Wenus zostały wykonane przez Václava Vavřinca Rainera.

Praga, Ogrd Vrtbovski

Pałac Vrtbovski, do którego przylega ogród, w ciągu stuleci był wielokrotnie przebudowywany, jednak ogród zachował swój pierwotny wygląd. Na początku lat dziewięćdziesiątych przeszedł gruntowną renowację, obecnie jego właścicielem jest miasto Praga. W sezonie wiosenno – letnim odbywają się tu imprezy kulturalne, towarzyskie, seminaria, konferencje prasowe i inne wydarzenia. W tutejszej Galerii organizowane są wystawy dzieł czeskich i zagranicznych artystów.

Praga, Ogrd Vrtbovski

Do ogrodu dostaniemy się od ulicy Karmelitskiej w dzielnicy Mala Strana. Czynny jest od kwietnia do października w godzinach od 10 do 18. Wstęp:  65 Kč dorośli, 45 Kč dzieci, 55 Kč młodzież szkolna. 

ZDJĘCIA Praskich Ogrodów DZIĘKI UPRZEJMOŚCI www.kudyznudy.cz

Więcej informacji: www.czechtourism.com

2018