Trasa śladami rodziny królewskiej to wycieczka po Dolnej Saksonii, gdzie można poznać korzenie rodu królewskiego Wielkiej Brytanii

Informacja o narodzinach kolejnego potomka rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii obiegła cały świat. Czy mały Jerzy (George) zdaje sobie sprawę, że jego korzenie wywodzą się z Dolnej Saksonii? Historię pochodzenia rodziny królewskiej jak również skąd wzięło się nazwisko Windsor możemy poznać odwiedzając wyspę Nordeney, przeurocze miasteczko Celle oraz podążając malowniczo położoną trasą siedmiu zamków w Dolnej Saksonii. 300. jubileusz zawarcia unii personalnej między Hanowerskim i Brytyjskim tronem będzie można zgłębić podczas zaplanowanej na rok 2014 wystawy w Hanowerze.

Rodzina królewska pochodzi z Hanoweru
W 2014 roku można obejrzeć wystawę poświęconą 300. rocznicy zawarcia unii personalnej. 123 lata – tyle czasu Królestwo Wielkiej Brytanii i Hanoweru było rządzone przez wspólnego króla. W 1714 roku, w rezultacie porozumienia, tron Królestwa Brytyjskiego objął Jerzy I – Książę  Hanowerski, nieznający ani jednego słowa w języku angielskim! Historia powiązań rodziny królewskiej z Dolną Saksonią jest bardzo zawiła. Po Jerzym I było pięciu władców tytułujących się „Hanowerskimi” z czego trzech pełniło podwójną funkcję – króla Wielkiej Brytanii i Hanoweru. Pomimo rozpadu unii personalnej po śmierci Wilhelma IV Hanowerskiego, nazwisko rodu przetrwało do czasów Jerzego V. On był zmuszony zmienić je z typowo niemieckiego Sachsen-Coburg und Gotha na Windsor (po nazwie zamku w Wielkiej Brytanii), ponieważ podczas I wojny światowej rodzina królewska była oskarżana o sympatię dla Niemców, z którymi wówczas Wielka Brytania prowadziła wojnę. Jerzy V Windsor był dziadkiem królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety II. Królów o tym imieniu było sześciu, z tego czterech nazywało siebie Hanowerskimi. Nie bez powodów najmłodszemu członkowi rodziny królewskiej, potomkowi księcia Williama i księżnej Kate też nadano imię Jerzy (George). Sama wystawa jest podzielona na 5 części, które znajdują się w 5 różnych miejscach: zamku Herrenhauser, Muzeum Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, Muzeum Historycznym, Niemieckim Muzeum Karykatury i Rysunku oraz zamku Celle. Można na niej nie tylko podziwiać imponujące eksponaty, ale również odpowiedzieć sobie poprzez grę na pytanie jak to możliwe, że potomkowie Henryka Lwa sprawowali władzę nad królestwem Brytyjskim aż przez 123 lata.

Dramaty królewskie wokół Celle
Chcąc bardziej zagłębić się w królewskie życie tamtych lat należy koniecznie odwiedzić przeurocze miasteczko Celle i położone w okolicy zamki Lauenau i Ahlden. Można tutaj na własnej skórze zakosztować królewskiego życia, które po dziś pokazuje nawiązania do angielskiego stylu. To właśnie w wyżej wymienionych zamkach więziona była Księżna Zofia Dorota – żona Księcia Jerzego Ludwika Hanowerskiego, przyszłego króla Księstwa Wielkiej Brytanii. Więziona przez 32 lata aż do swojej śmierci, odseparowana od dzieci, męża i reszty świata odbywała karę za romans z hrabią z Koenigsmarck. Jej grób można odwiedzić w królewskiej krypcie kościoła św. Marii w Celle. Oprócz tego warto zajrzeć do zamku w samym Celle, który służył niegdyś jako letnia rezydencja królów hanowerskich.


Nordeney – królewska wyspa na Morzu Północnym

Na tę drugą co do wielkości z 7 wschodniofryzyjskich wysp wiedzie przeprawa promowa trwająca tylko 45 minut. Niespełna 14 km rozległych plaż i 80 km ścieżek pieszych i rowerowych ciągnie się wzdłuż łąk solnych oraz brzegu Morza Watowego, które jest umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kiedyś letnia rezydencja Welfów, w której lubił bywać król Jerzy V wraz ze swoim dworem, dziś uzdrowisko – wyspa Nordeney od zawsze przyciągała setki turystów, w tym znanych polityków i artystów takich jak Franz Kafka czy Heinrich Heine. Po dziś dzień ta wschodniofryzyjska wyspa przyciąga osobistości ze świata polityki, kultury, celebrytów zauroczonych morskim powietrzem i niezwykłymi białymi wydmami, jak również bogatą ofertą kulturalną. Magnesem dla wielu staje się możliwość uprawiania różnorakich sportów wodnych w tym surfingu i kitesurfingu, gry na wydmowym 9-dołkowym polu golfowym oraz liczne koncerty i festiwale z najbardziej znanym White-Sands-Festival.

Król Georg II

Trasa siedmiu zamków
Dla aktywnych proponujemy wycieczkę rowerową siedmiu zamków. Rozpoczynamy ją w najbardziej położonym na  południe zamku Fürstenberg. Jest to nie tylko okazały zabytek renesansu wezerskiego, ale miejsce gdzie od niemal 300 lat mieści się światowej sławy manufaktura porcelany, a od roku 1957 również jedyne w północnych Niemczech muzeum porcelany. Stamtąd możemy się udać do imponującego zamku Corvey otoczonego starymi murami klasztornymi, a następnie do zamku Bevern. To również wycieczka przez ojczyznę owianego legendami Barona Münchhausena znanego wszystkim z filmu jako latającego na kuli armatniej. Kolejnym punktem na trasie jest zamek Hämelschenburg oraz zamczysko w Pyrmont z największym w Europie ogrodem palmowym pod gołym niebem rozciągającym się na północ od Alp. Stąd pociągiem możemy udać się do zamku Marienburg znanego jako „Zamek Miłości”. Turyści mają możliwość wejścia na wieżę zamkową, z której rozpościera się niesamowity widok na dolinę rzeki Leine, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Hanower. Ten neogotycki zamek był prezentem ostatniego Króla Hanoweru – Jerzego V Hanowerskiego dla swojej współmałżonki Marii. Ostatnim punktem na mapie wycieczki jest zamek Bückeburg. Jest on do dziś zamieszkiwany i po jego bogato wyposażonych komnatach, wielkim parku w stylu angielskim oraz kaplicy zamkowej można zaobserwować styl królewskiego życia. Uroku dodaje królewska nadworna szkoła jazdy konnej i imponujące, największe na świecie prywatne mauzoleum. Ten, kto ma jeszcze siłę w nogach może zakończyć królewską trasę siedmiu zamków w malowniczej miejscowości Steinhude – dawnej wiosce rybackiej, położonej nad jeziorem w urokliwym parku krajobrazowym.

Na stronie www.presse-niedersachsen.de znajduje się wiele innych dodatkowych informacji o regionie turystycznym Dolna Saksonia, z 3500 zdjęciami do bezpłatnego pobrania.